Uchwalenie KEL świętem samorządowej demokracji
Zmiany w Kodeksie etyki lekarskiej wprowadzone podczas Nadzwyczajnego XVI Krajowego Zjazdu Lekarzy były bardzo oczekiwane i zostały przyjęte po długiej i merytorycznej dyskusji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski podkreślił, że uchwalenie znowelizowanej wersji KEL jest historycznym momentem.
Prace
18 maja – podczas Nadzwyczajnego XVI Krajowego Zjazdu Lekarzy – delegaci procedowali propozycje zmian do Kodeksu etyki lekarskiej.
Zgłoszono ponad 50 poprawek – między innymi mających na celu dostosowanie kodeksu do zmieniających się realiów medycznych i postępującej cyfryzacji ochrony zdrowia. Wśród nowości znalazły się wytyczne dotyczące stosowania nowoczesnych technologii w praktyce lekarskiej, zalecenia odnośnie do korzystania z mediów społecznościowych przez lekarzy.
– Niemal 90 proc. delegatów poparło nowelizację i przyjęło Kodeks etyki lekarskiej. To dowód, że lekarze potrafią wspólnie działać w imię wyższych wartości i zasad etycznych. Dziękuję wszystkim, którzy poparli te zmiany, i wierzę, że będą one służyć dobru pacjentów oraz podniesieniu standardów zawodu lekarza. Jedność i solidarność lekarzy w tych kwestiach jest niezwykle ważna, dlatego jestem dumny z naszego samorządu i jego skuteczności – skomentował po obradach prezes NRL.
– Uchwalenie znowelizowanej wersji KEL jest historycznym momentem i świętem samorządowej demokracji – stwierdził.
Efekty
24 maja KEL opublikowano na stronie internetowej izby.
Udostępniamy dokument.
Przeczytaj także: „Medycyna asekuracyjna szkodzi – pora na zmianę”.