Ugody NFZ z lekarzami ukaranymi w sprawie „nienależnej” refundacji preparatów mlekozastępczych
Tagi: | refundacja, Łukasz Jankowski, Maria Kłosińska, kary NFZ, preparat mlekozastępczy, mleko, wskazania medyczne, ugody |
Prezes NRL Łukasz Jankowski oraz wiceprezes NRL Klaudiusz Komor po raz kolejny spotkali się z lekarzami ukaranymi przez NFZ za tzw. nienależną refundację preparatów mlekozastępczych dla dzieci. NIL aktywnie wspiera lekarzy, m.in. pełniąc rolę mediatora w rozmowach z Ministerstwem Zdrowia oraz Narodowym Funduszem Zdrowia czy zapewniając im pomoc prawną.
Samorząd lekarski opracował szczegółową analizę ekspercką poszczególnych przypadków ukarania przez Narodowy Fundusz Zdrowia lekarzy. Na jej podstawie minister zdrowia Izabela Leszczyna zaleciła funduszowi wycofanie roszczeń w tej sprawie i rozpoczęcie procedur ugodowych z lekarzami, którzy działali z dobrymi intencjami.
Lekarze, aby skorzystać z możliwości ugody, muszą wystąpić z odpowiednim wnioskiem do NFZ. Niektóre sprawy zostały już rozwiązane lub są w toku – trzy pozwy zostały wycofane, dwie ugody zaplanowano na drodze sądowej, w jednym przypadku osiągnięto ugodę w sądzie ze zrzeczeniem się roszczeń, jedna osoba oczekuje na odpowiedź funduszu w sprawie propozycji ugody.
W jednej z ugód strona pozywająca zaznaczyła – zgodnie z zaleceniem resortu – że lekarz działał w dobrej intencji na rzecz małego pacjenta, co przyczyniło się do wycofania pozwu.
– Ugody są efektem wspólnego działania lekarzy i samorządu. To jest właśnie misja samorządu – to tu są zasoby, które umożliwiają uzyskanie wsparcia ekspertów i dotarcie do decydentów. Nasze spotkania dotyczyły oczywiście znalezienia odpowiednich rozwiązań dla tych lekarzy, ale też istniejących obecnie ograniczeń prawnych i potrzeby reorganizacji ochrony zdrowia, abyśmy jako lekarze mogli kierować się dobrem pacjentów. Jesteśmy w stałym kontakcie z osobami, których sprawy są jeszcze procedowane, ale wierzymy, że finalnie każda z nich zakończy się ugodą – mówi Maria Kłosińska z Naczelnej Izby Lekarskiej, odpowiedzialna w samorządzie za pomoc lekarzom w tym zakresie.
– Niezmiennie stoimy na stanowisku, że uderzając w bezpieczeństwo lekarza, uderza się w bezpieczeństwo pacjenta – dodaje.