Ultranowoczesne badania PET-CT Affidea we Wrocławiu

Udostępnij:
W pracowni PET-CT Affidea, działającej przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu pracę rozpoczął nowy, ultranowoczesny skaner PET-CT GE Discovery IQ służący do precyzyjnej lokalizacji nawet niewielkich rozmiarów ognisk nowotworowych. Pacjenci nie tylko z terenu Wrocławia i okolic, ale także z innych regionów Polski uzyskali dostęp do jednego z najbardziej precyzyjnych i bezpiecznych urządzeń tego typu w Europie.
Jest to pierwsze takie urządzenie w Polsce i zaledwie czwarte w Europie. Nowoczesny skaner ma zastąpić użytkowany do tej pory aparat PET-CT poprzedniej generacji. Zastosowana w nim nowa konstrukcja detektora PET o nazwie LightBurst zapewnia ponad dwukrotnie wyższą czułość urządzenia spośród aparatów dostępnych obecnie na rynku, a algorytm rekonstrukcyjny Q.Clear zapewnia lepszy stosunek sygnału do szumu (SNR).
Technologie te w efekcie dają kilkudziesięciokrotną poprawę dokładności badania. Jednocześnie tak zwane efektywne pole widzenia tego detektora jest prawie dwa razy szersze od innych rozwiązań dostępnych obecnie gdziekolwiek na świecie. Dzięki temu czas badania onkologicznego na nowym aparacie można zredukować ze standardowych 20 minut do zaledwie 4-5 minut. Oznacza to możliwość wykonania nawet 40 badań dziennie.

Badanie PET-CT za pomocą urządzenia GE Discovery IQ pozwala na ustalenie lokalizacji ogniska pierwotnego nowotworów, ocenę ich zaawansowania, ewentualnie ocenę wznowy procesu chorobowego i indywidualnej reakcji pacjenta na zastosowaną metodę terapeutyczną.
W niektórych typach nowotworów daje możliwość oceny skuteczności stosowanego leczenia np. chemioterapii, ustalenie dalszego procesu leczenia pacjenta onkologicznego czy planowanie radioterapii. PET-CT daje możliwość oceny drobnych zmian, które nie są możliwe do zobrazowania za pomocą innych technik radiologicznych.
PET-CT GE Discovery IQ ma również szerokie zastosowanie w chorobach nienowotworowych, takich jak choroby serca czy układu nerwowego oraz w badaniach naukowych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.