Uratują niejedno młode życie

Udostępnij:
Dzięki Fundacji „Porozumienie bez Barier” Jolanty Kwaśniewskiej, Pracownia Diagnostyki Ultrasonograficznej i Biopsyjnej przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUM została14 wyposażona w innowacyjny system USG Philips EPIQ. Aparat będzie wykorzystywany m.in. do diagnostyki dzieci, w tym kierunku chorób nowotworowych.
- Aparat, który zakupiliśmy dla Pracowni Diagnostyki Ultrasonograficznej i Biopsyjnej przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUM, ma szczególne zastosowanie we wstępnej diagnostyce nowotworów, kiedy to niewielkie rozmiary guza mogą uniemożliwić postawienie prawidłowego rozpoznania podczas badania z zastosowaniem tradycyjnych technik ultrasonograficznych. Przekazane przez Fundację „Porozumienie Bez Barier” urządzenie ma szczególne zastosowanie przy wczesnym wykrywaniu wznowy choroby nowotworowej po zakończonym leczeniu onkologicznym – powiedziała Jolanta Kwaśniewska, prezeska Fundacji „Porozumienie bez Barier”.

Philips EPIQ daje nowe możliwości i jakość obrazowania, by diagnostyka z wykorzystaniem ultradźwięków była szybsza, bardziej obiektywna, i prostsza. System został oparty na technologii Inteligencji Anatomicznej i nSIGHT. Inteligencja Anatomiczna jest bazą danych zawierającą strukturalne modele anatomiczne i system technologii adaptacyjnej. Funkcja ta daje swoisty punkt odniesienia dla badanego organu, dzięki czemu można uzyskać bardziej jednoznaczne wyniki badań diagnostycznych. System Philips EPIQ może być również wykorzystany do wykonywania elastografii, którą stosuje się do pogłębionej diagnostyki wykrytych zmian. Elastografia jest nowoczesną metodą obrazowania za pomocą fal ultradźwiękowych, która umożliwia ocenę odkształcalności badanej tkanki. Większość zmian nowotworowych ulega mniejszemu odkształceniu w porównaniu ze zmianami o łagodnym charakterze. Badania wykazały, że połączenie elastografii ultradźwiękowej i sonografii daje dobre wyniki w wykluczaniu raka i może prowadzić do ograniczenia wykonywania niepotrzebnych biopsji w zmianach łagodnych, które mają względne wskazania do biopsji. Ponadto, aparat Philips EPIQ przekazany pracowni przez Fundację „Porozumienie bez Barier” został wyposażony w nowoczesną głowicę xMATRIX, która jest rewolucyjnym w ultrasonografii rozwiązaniem, pozwalającym na obrazowanie 3D i 3D w czasie rzeczywistym bez ryzyka utraty niewielkich zmian ogniskowych. Technologia ta pozwala na zobaczenie i interpretację szczegółów niewidocznych w konwencjonalnym USG. - Jesteśmy przekonani, że to wspaniałe urządzenie
w rękach znakomitych lekarzy Pracowni Diagnostyki Ultrasonograficznej i Biopsyjnej przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUM – Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uratuje niejedno młode życie – dodała Jolanta Kwaśniewska.

Od wielu lat Pracownia Diagnostyki Ultrasonograficznej i Biopsyjnej przy Klinice Pediatrii, Hematologiii Onkologii GUM – Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest jedną z najlepszych w Polsce. Obecnie wykonuje ponad 11 tysięcy badań rocznie. Aparat USG Philips EPIQ jest kolejnym darem Fundacji „Porozumienie bez Barier” dla Kliniki Hematologii i Onkologii GUM, którą fundacja wybudowała od fundamentów i oddała do użytkowania w 2005 r. dla dzieci z Gdańska i całego Pomorza. Pracownia Diagnostyki Ultrasonograficznej i Biopsyjnej w GUM jest również wiodącym ośrodkiem szkolenia w diagnostyce ultrasonograficznej. Gdański Uniwersytet jest jedynym w Polsce ośrodkiem akademickim, który wprowadził nowatorski program edukacyjny dla adeptów medycyny. W ramach fakultetu studenci nie tylko uczą się teorii obejmującej możliwości zastosowania USG w kontekście oceny klinicznej pacjenta, ale mogą uczyć się także praktycznego zastosowania technologii ultrasonograficznej w stworzonej wspólnie z Philips pracowni USG, wyposażonej w 5 aparatów USG tej firmy.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.