Ustalanie poziomu odpłatności leków na recepcie to nie obowiązek lekarza
Tagi: | refundacja leków, poziom refundacji, prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, NIL, Naczelna Izba Lekarska, samorząd lekarski, Marcin Karolewski |
Jak podkreśla Naczelna Rada Lekarska, oznaczanie stopnia refundacji leku na recepcie nie powinno należeć do lekarza, bowiem decyzja o poziomie refundacji leku należy do ministra zdrowia, który określa ją w obwieszczeniach w postaci list refundacyjnych.
Zespół problemowy do spraw automatyzacji ustalania stopnia refundacji leków opracował rekomendacje w sprawie zmiany zasad ustalania poziomu odpłatności leków na recepcie, które prezydium NRL przyjęło jako własne.
W stanowisku zespół wskazuje, że refundacja leków jest prawem pacjenta, a korzyści z uzyskania leku z danym poziomem refundacji powinny być realnie dostępne dla wszystkich. W obecnym systemie lekarz wystawiający receptę, wskazując na stopień refundacji, naraża się na konsekwencje finansowe w przypadku niewłaściwego oznaczenia poziomu refundacji. W związku z zawiłością systemu refundacyjnego może prowadzić to do obaw przed przepisywaniem leków z refundacją oraz zwiększenia liczby specjalistycznych konsultacji, co paraliżuje funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej.
– Refundacja leków, to przywilej pacjenta. Nie godzimy się na jakiekolwiek karanie lekarza za nienależną pacjentowi refundację. To najważniejszy warunek, jaki musi być spełniony, aby system automatycznego wyznaczania poziomu refundacji zaczął działać. Nie godzimy się na system, w którym lekarz odpowiada finansowo za wystawione przez siebie recepty, na system, w którym lekarz może odpowiadać za wszystkie recepty wystawione na podstawie wprowadzonej przez niego danej. W opinii zespołu system automatycznej refundacji jest krokiem w dobrym kierunku i docelowo powinien polegać na trwałym nabywaniu przez pacjenta przywilejów refundacyjnych do poszczególnych grup leków – komentuje przewodniczący zespołu Marcin Karolewski, dodając, że przywileje te powinny być nabywane na podstawie zgromadzonych w systemie P1 rozpoznań chorób oraz ograniczonej liczby danych klinicznych. W trakcie preskrypcji lekarzowi powinny docelowo pokazywać się jedynie pytania dotyczące danych klinicznych, które nie są zapisane w systemie P1, a jednorazowo wprowadzone odpowiedzi powinny trwale zapisywać się w systemie.
Uchwała i stanowisko samorządu lekarskiego w sprawie zmiany zasad ustalania poziomu odpłatności leków na recepcie.
Przeczytaj także: „Samorząd lekarski komentuje nowelizację ustawy rozszerzającą dostęp do recept 65+ i 18–”.