123RF

Ustawa o asystencji osobistej wpisana do wykazu prac rządu

Udostępnij:

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o asystencji osobistej powstały z inicjatywy pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasza Krasonia. Zakłada on przede wszystkim większy wymiar godzin asystencji, niż gwarantują to obecne rozwiązania.

Projekt ustawy o asystencji osobistej to odpowiedź na oczekiwania społeczne środowiska osób z niepełnosprawnościami oraz ich bliskich. Projekt zakłada zwiększenie wymiaru godzin asystencji, jak również możliwość ustalenia prawa do wsparcia na kilka lat, a nie wyłącznie na rok.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazuje na swojej stronie, że dotychczasowe rozwiązania realizowane w ramach programów rocznych nie były wystarczające. Brak systemowego wsparcia w postaci asystencji osobistej znacząco obciąża rodziny i opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Sprawia, że wspieranie osób z niepełnosprawnościami w życiu codziennym staje się główną, a często jedyną rolą społeczną, którą podejmują opiekunowie – zazwyczaj kobiety. Jak zaznacza resort, wprowadzenie ustawy odciąży te osoby, a samym zainteresowanym da szansę na bardziej niezależne życie.

Najważniejsze założenia projektu ustawy o asystencji osobistej to:

  • asystencja osobista dostępna również dla młodzieży z niepełnosprawnościami,
  • swoboda wyboru przez osobę z niepełnosprawnością podmiotu świadczącego dla niej asystencję osobistą – spośród samorządu, różnych organizacji pozarządowych, jak również możliwość samodzielnego zatrudniania asystenta osobistego przez osobę z niepełnosprawnością,
  • swoboda wyboru samego asystenta osobistego,
  • możliwość wykonywania czynności pielęgnacyjno-medycznych przez asystenta osobistego – po przeszkoleniu i przy obopólnej zgodzie asystenta i użytkownika,
  • wprowadzenie mechanizmu pełnej indywidualizacji wsparcia osoby z niepełnosprawnością w ramach asystencji osobistej.

Dlaczego to tak ważne?

Resort tłumaczy, że możliwość wsparcia asystenta pozwala na zwiększenie aktywności osób z niepełnosprawnościami w życiu społeczności lokalnej, w tym kulturalnej, sportowej, czy utrzymywanie kontaktów społecznych. Asystencja osobista to dla wielu osób z niepełnosprawnościami podstawa tego, aby mogły pracować lub angażować w aktywność społeczną. Daje ona również możliwość niezależnego życia rodzinom i bliskim osób z niepełnosprawnościami.

Ustawa wpłynie na życie ok. 100 tys. osób z niepełnosprawnościami oraz ok. 500 tys. ich bliskich oraz osób stale je wspierających.

Przeczytaj także: „Prawo do dostępności – start projektu RPO i PFRON” i „Niewystarczające pieniądze z PFRON dla osób z niepełnosprawnościami”.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.