Senat/Tomasz Paczos

W Senacie o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego

Udostępnij:

Na posiedzeniu 19 listopada senacka Komisja Zdrowia rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw. Po przyjęciu poprawek o charakterze techniczno-legislacyjnym, nad którymi merytorycznie na posiedzeniu roboczym pracowali przedstawiciele resortu i biura legislacyjnego Senatu 13 listopada, została przyjęta jednogłośnie.

Projekt ustawy na posiedzeniu komisji przedstawiła wiceminister Urszula Demkow. Jak podkreśliła, jej głównym celem jest włączenie zadań związanych z kształceniem podyplomowym pielęgniarek i położnych, realizowanych do tej pory przez CKPPiP, do zadań Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

– Nowe przepisy przewidują utworzenie jednej jednostki kształcenia podyplomowego dla wszystkich medycznych grup zawodowych. Dzięki temu rozwiązaniu zapewniony zostanie wysoki standard szkoleń dla każdego z zawodów medycznych działających w sektorze ochrony zdrowia. Prowadzone regulacje zapewnią równy dostęp do osiągnięć naukowych w dziedzinie nauk medycznych, nauk o zdrowiu, a także integrację przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych. Przyczynią się do wymiany doświadczeń pomiędzy tymi zawodami, a także pozytywnie wpłyną na jakość realizowanych świadczeń zdrowotnych – stwierdziła wiceminister.

Jak zaznaczyła Demkow, pielęgniarki i położne dołączą do zawodów, dla których CMKP będzie organizować i prowadzić kształcenie podyplomowe. Wprowadzone zmiany uregulują także i wprowadzą urealnienie wysokości wynagrodzeń dla członków zespołów egzaminacyjnych i komisji do spraw zastrzeżeń LEK I LDEK.

Najwięcej pytań i wątpliwości dotyczących ustawy, zarówno senatorów, jak i przedstawicieli strony społecznej – przedstawicieli samorządów zawodów medycznych, budziła kwestia sześcioosobowego gremium, które będzie wyłaniać dyrektora CKMP, w którego skład wchodzi, zgodnie z propozycją trzech przedstawicieli powoływanych przez ministra zdrowia, dwóch przez samorząd lekarski i jednego z ramienia samorządu pielęgniarek i położnych.

Swoje aspiracje uczestniczenia w tym gremium zgłaszali między innymi przedstawiciele diagnostów laboratoryjnych, farmaceuci, fizjoterapeuci.

– Uważam, że wszystkie zawody medyczne powinny mieć głos i na poziomie statutu CMKP każdemu zawodowi medycznemu, który nie jest wymieniony w ustawie, go zapewnimy. Nie chodzi tylko o te zawody, które już mamy, ale także o te, które będziemy mieli w przyszłości. Na poziomie statutu wprowadzimy takie uzgodnienia, które rzeczywiście zapewnią również głos wszystkim pozostałym zawodom medycznym. Nie chcemy absolutnie nikogo tutaj wykluczać i i gorzej traktować. Ani fizjoterapeutów, ani diagnostów. Na pewno przy opracowywaniu statutu zapewnimy państwu miejsce w tym gronie decyzyjnym – mówiła wiceminister Demkow.

– Wiele decyzji administracyjnych, które podejmuje dyrektor CMKP, jest zogniskowanych na osobach wykonujących zawód lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej. Gdybyśmy przyjęli optykę, że każdemu przedstawicielowi zawodu medycznego dajemy równy głos, środowisko lekarskie mogłoby słusznie zauważyć, że inne zawody będą o nich decydowały. Nigdy nie znajdziemy rozwiązania, które będzie dla wszystkich w pełni satysfakcjonujące. Wybór dyrektora to jeden proces, a drugi to możliwość oddziaływania na kierunki działania CMKP. I tutaj rzeczywiście przez stosowne zapisy w statucie CKMP będziemy w stanie to osiągnąć – dodał Mariusz Klencki, dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia.

Senacka Komisja Zdrowia przyjęła – po krótkiej dyskusji i przegłosowaniu wcześniej zaproponowanych poprawek o charakterze techniczno-legislacyjnym – jednogłośnie projekt ustawy. Na senatora sprawozdawcę wybrano Tomasza Grodzkiego.

Nagranie z posiedzenia dostępne na stronie internetowej: www.senat.pl/11KZ171.

Menedzer Zdrowia youtube

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.