Wielka Brytania: Premie dla lekarzy za niewypisywanie recept na antybiotyki

Udostępnij:
Eksperci alarmują, iż systematycznie przybywa szczepów bakterii opornych na działanie antybiotyków. To jeden z powodów, dla których lekarze pierwszego kontaktu w Wielkiej Brytanii mają dostawać premie za zmniejszenie liczby przepisywanych na nie recept.
Jak informuje polonijny portal bhamp.pl pomysł taki został stworzony przez Nice, organ nadzorujący NHS. Reprezentujący go Mark Baker tłumaczy, że nie tyle chodzi o zmniejszenie kosztów, lecz o przetrwanie ludzkiej rasy. Chodzi o to, że antybiotyki stały się zbyt powszechne. Coraz częściej przepisuje się je na kaszel, czy przeziębienie, co doprowadziło do tego, iż przestały być skuteczne w leczeniu niektórych chorób. Naczelny lekarz Wielkiej Brytanii Sally Davis już rok temu zagrożenie lekoopornością porównała do zagrożenia terroryzmem.

Pomysł, by lekarze dostawali premie za niewypisywanie recept na antybiotyki budzi kontrowersje. Podnoszone są głosy, że lekarze skuszeni bonusami finansowymi mogą nie przepisywać antybiotyków nawet w ciężkich przypadkach. Prof. Hugh Pennington z uniwersytetu w Aberdeen uważa, że pomysł sam w sobie jest dobry, ale nie można go opierać na premiach pieniężnych, bo jeśli pacjent z zapaleniem płuc nie otrzyma odpowiedniego leku, może to się skończyć dla niego bardzo źle – opisuje „Daily Mail”.

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że antybiotyki przestają działać. Wszystko dlatego, że spożywane są zbyt często, w dużych ilościach i coraz częściej niepotrzebnie. Prowadzi to do tego, że bakterie nauczyły się nie odpowiadać na ich działanie. WHO zaleca, by antybiotyki stosować tylko w uzasadnionych przypadkach.
Organizacja ostrzega także, że w przyszłości ludzkość znów może umierać z powodu chorób, które dziś nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, a które leczyło się przez ostatnie lata właśnie antybiotykami. Chodzi zwłaszcza o choroby zakaźne.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.