Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie o wystawianiu recept lekarskich dla przewlekle chorych bez potrzeby każdorazowego zbadania pacjenta

Udostępnij:
Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie reprezentujący świadczeniodawców podstawowej oraz ambulatoryjnej opieki zdrowotnej z Wielkopolski stoi na stanowisku, że lekarz rodzinny ma pełne prawo do kontynuowania leczenia, czyli wystawienia recepty osobie przewlekle chorej na przyjmowane już leki , bez każdorazowego jej badania.
Lekarze rodzinni z Wielkopolskiego Porozumienia - w związku z licznymi pytaniami i chaosem informacyjnym - jednocześnie powołując się na obowiązujące prawo - informują, że obecne akty prawne umożliwiają lekarzom POZ kontynuowanie prowadzonego przez lekarza leczenia przewlekłego, czyli wystawienia recept pacjentom przewlekle chorym, bez potrzeby każdorazowo badania lekarskiego. Przepisy wydane przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie wykluczają możliwości dokonania takiej czynności, o ile taka potrzeba została zgłoszona i lekarz prowadzący pacjenta nie znajduje przeszkód natury medycznej do skorzystania z takiej formy wystawienia recepty.

Lekarze z Wielkopolskiego PZ wyjaśniają, że za ordynację leków w podstawowej opiece zdrowotnej odpowiada lekarz POZ. To lekarz POZ obejmuje opieką zdrowotną konkretną grupę pacjentów, zadeklarowanych do niego. Lekarz POZ może kontynuować leczenie farmakologiczne pacjenta zastosowane wcześniej przez innego lekarza, czy to w wyniku leczenia poszpitalnego, czy specjalistycznego w sytuacji, gdy pacjent przekazał swojemu lekarzowi rodzinnemu pisemnie informację na temat rozpoznania, sposobu leczenia, rokowań, ordynowania leków, w tym okresu ich stosowania i dawkowania oraz wymaganych wizyt kontrolnych. Może to się odbyć bez każdorazowego badania pacjenta, ale tylko wtedy, jeśli dany pacjent jest znany lekarzowi rodzinnemu, znany jest jego stan zdrowia i stosowane leczenie jest skuteczne i niezbędne .

- Nie ma potrzeby, by osoby przewlekle chore, przyjmujące określone leki od dłuższego czasu a czasem nawet przez wiele lat, musiały przy wypisywaniu każdej, kolejnej recepty powtórnie podawać pełny wywiad lekarski, przechodzić pełne badania, dodatkową diagnostykę , konsultacje. Powołując się na rozporządzenie MZ z dnia 21 grudnia 2010 roku , pacjent, który posiada u mnie Historie Choroby i adnotację, co do wywiadu, stanu swojego zdrowia, rozpoznanych chorób przewlekłych i stosowanej już ordynacji lekowej itd..., nie musi być za każdą wizytą u mnie o to ponownie pytany, czy badany , kiedy zamierzam mu przedłużyć dotychczasowe, skuteczne leczenie i wystawić kolejną receptę - komentuje doktor Bożena Janicka prezes Wielkopolskiego PZ.

Zdaniem lekarzy rodzinnych z Wielkopolskiego Porozumienia - lekarz POZ może ordynować leki pacjentowi w sytuacji wynikającej z konieczności stałego przyjmowania leków w schorzeniach przewlekłych, jeżeli w dokumentacji medycznej przez niego prowadzonej znajduje się informacja, która uzasadnia i dokumentuje tę zasadność.
- Chcemy również podkreślić, że nie jest to powtórka ordynacji lekowej na wniosek czy życzenie pacjenta, czy rodziny, tylko jest to kontynuacja prowadzonego już leczenia i to z pozytywnym skutkiem dla dobra pacjenta. Powyższe zasady ordynacji lekowej mają na celu wyłącznie służyć właściwej i uzasadnionej ordynacji lekarskiej, co chroni zdrowie pacjenta - podkreśla Janicka.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.