Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie ponownie domaga się pilnego podjęcia prac nad nowelizacją ustawy dotyczącą kart zgonu

Udostępnij:
Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie domaga się znowelizowania ustawy z roku 1959, i jej zapisów dotyczących stwierdzenia zgonu i wystawiania kart zgonu, w tym powołania instytucji Koronera.
Lekarze rodzinni z Wielkopolskiego Porozumienia stoją na stanowisku, że obowiązujące przepisy - ustawa z 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz stosowne akty wykonawcze, w szczególności Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny są archaiczne i powinny zostać jak najszybciej znowelizowane ponieważ są obecnie nierealne do zastosowania.

- Coraz częściej do wypadków dysponenci pogotowia ratunkowego wysyłają bez lekarza jedynie ratowników medycznych. Problem pojawia się wówczas, kiedy zachodzi potrzeba stwierdzenia zgonu pacjenta. W świetle obowiązujących przepisów ratownik medyczny nie ma uprawnień do stwierdzenia zgonu. Kto ma zatem stwierdzić zgon? Pytanie to jest stawiane każdego dnia i nocy, i to w każdej miejscowości w Polce - pyta doktor Bożena Janicka, prezes WPZ.

Zdaniem WPZ obowiązek stwierdzenia zgonu w takiej sytuacji spoczywa na tym, kto do wypadku został wezwany, a więc na lekarzach pogotowia ratunkowego, ratownictwa medycznego, nocnej pomocy lekarskiej.

W związku z szeregiem pytań odnośnie niejasnych zapisów ustawy, Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie ponownie zawnioskowało do pani Minister Zdrowia o pilne znowelizowanie archaicznych przepisów.

Do momentu nowelizacji Zarząd WPZ postanawia co następuje:
1. Do czasu nowelizacji w/w aktów prawnych lekarze zrzeszeni w WPZ pracują w oparciu o stare przepisy, co obowiązuje wszystkich lekarzy i wszystkie podmioty w Wielkopolsce.
2. Stwierdzenie zgonu jest czynnością medyczno-administracyjną bez względu na to, który z lekarzy stwierdza zgon [lekarz poz , pogotowia ratunkowego , ratownictwa medycznego, nocnej pomocy lekarskiej czy szpitala]. W tym zakresie nierozłączną czynnością stwierdzenia zgonu jest badanie lekarskie i wystawienie karty statystycznej zwanej kartą zgonu, stanowiącej formalne stwierdzenie zgonu wraz ze wskazaniem (jeśli to możliwe) jego przyczyn. Obecne prawo nie przewiduje innej formy prawnej czy też innego wzoru dokumentu dla tego zakresu.
3. Karty Zgonu nie wystawia się jedynie, gdy zachodzi podejrzenie, iż przyczyną zgonu było przestępstwo – wówczas zgłoszenie na policje skutkuje podjęciem stosownych działań prokuratorskich do sekcji zwłok włącznie .
4. Lekarz stwierdzający zgon nie ma obowiązku wpisania przyczyny medycznej zgonu (jeżeli jest nieustalona). Coraz częściej dochodzi do prób wymuszenia przez firmy ubezpieczeniowe, aby na karcie zgonu została zawarta również jego przyczyna. Karta zgonu jest dokumentem administracyjnym, nie jest natomiast dokumentem na potrzeby prywatnych firm ubezpieczeniowych. Czynności te powinny być realizowane przez ubezpieczyciela – w formie dodatkowego badania pośmiertnego.
5.Wielkopolskie PZ stanowczo żąda przestrzegania i realizacji obecnego prawa przez wszystkie placówki medyczne w kraju zarówno: poz , ratownictwa medycznego , nocną pomoc lekarską czy też pogotowia ratunkowego do czasu nowelizacji obowiązującej ustawy.
6 Wielkopolskie PZ wzywa resorty opowiadające za nowelizacje ustawy do przyśpieszenie prac i wydania jednolitego ,aktualnego aktu prawnego z uregulowaną, zadaniowo - finansową, funkcją Koronera.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.