Władze stanowe składają pozwy przeciwko zdrowotnej reformie Obamy

Udostępnij:
Ostatnio złożone pozwy to wnioski ze strony prokuratorów generalnych z Kansas, Ohio, Wyoming i Wisconsin. W ten sposób dołączyły one do 20 wcześniejszych stanów, którym przewodzi prokurator generalny Florydy Bill McCollum, a które sprzeciwiają się projektowi Białego Domu zreformowania systemu zdrowotnego kraju.
Obecnie także nowe władze prokuratury w Maine wyraziły gotowość przyłączenia się do tego pozwu i poinformowały o pracach nad sformułowaniem odpowiedniego wniosku. - Wiemy, że służba zdrowia przeżywa obecnie kryzys, nie chcę jednak być świadkiem, iż naprawia się ją poprzez niekonstytucyjne zabiegi - powiedział prokurator generalny Maine William Schneider. Dodał, że obecnie rozważane są wszystkie opcje, a decyzja w tej sprawie ma być podjęta wkrótce. Wśród tych opcji jako najbardziej prawdopodobną wymienia się dołączenie do wspólnego wniosku złożonego przez pozostałe stany, podważającego konstytucyjność reformy, aby wzmocnić siłę jego oddziaływania.

Narastająca niechęć wobec nowej ustawy jest odczuwalna także w stanowych kongresach. Republikanin Rich Cebra złożył projekt ustawy, która miałaby zapobiec zmuszaniu obywateli do obowiązkowego ubezpieczenia, a każdego, kto się dopuszcza takiego procederu, karałaby wysokimi grzywnami, a nawet więzieniem. - To jest pogwałcenie 10 poprawki do konstytucji. Rząd federalny nie ma prawa zmuszać kogokolwiek, aby coś kupował wbrew swojej woli - mówi Cebra. W wielu innych stanowych izbach ustawodawczych toczą się podobne dyskusje. W zależności od podziałów politycznych ich wyniki, podobnie jak w przypadku wspólnego pozwu przeciwko reformie, rozkładają się mniej więcej po połowie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.