Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl

Wybory na rektora WUM – tylko jedna kandydatka

Udostępnij:

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką będzie prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Tym samym komisja nie podporządkuje się sugestii minister zdrowia. Urzędujący rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Przypomnijmy, że minister zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej (UKW) o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także wezwała właściwe organy uczelni do wszczęcia nowej procedury wyborczej, w tym wyboru nowego składu komisji oraz nowego kolegium elektorów – w celu zapewnienia pełnego obiektywizmu procesu wyborczego.

Według niefocjalnych informacji, jakie pozyskał „Menedżer Zdrowia”, UKW nie zamierza zmienić swojego zdania, a stanowisko Ministerstwa Zdrowia uznaje jedynie za sugestię, która nie jest dla niej wiążąca.

Za tą decyzją mają stac przepisy prawa. Warszawski Uniwersytet Medyczny działa bowiem na podstawie ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Przepisy regulujące jego funkcjonowanie w dziale II, rozdziałe 1 art. 9.1.2. wskazują, że „Uczelnia jest autonomiczna na zasadach określonych w ustawie”, a w art. 9.1.5. doprecyzowują, że „Organy władzy publicznej mogą podejmować rozstrzygnięcia dotyczące uczelni tylko w przypadkach przewidzianych w ustawach”.

Należą do nich m.in.: tworzenie publicznej uczelni zawodowej, zmiana jej nazwy, włączenie publicznej uczelni zawodowej lub instytutu badawczego do uczelni publicznej, likwidacja publicznej uczelni zawodowej, wpisanie do ewidencji, cofnięcie pozwolenia na utworzenie studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu, na zasadach okreslonych w ustawie.

Potwierdza to Statut WUM, znowelizowany uchwałą Senatu WUM nr 1/2024 z 29 stycznia 2024 r.

W paragrafie 4. Podstawowe zasady i cele działania Uczelni, w punkcie 1. czytamy: „Uczelnia jest autonomiczna we wszystkich obszarach swojego działania na zasadach określonych w Ustawie”.

Wybory z jedną kandydatką

Jak czytamy w jednej z uchwał komisji, „Uczelniana Komisja Wyborcza wyznacza termin zebrania wyborczego ws. wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kadencję 2024-2028 na dzień 6 maja 2024 r.”.

„Uczelniana Komisja Wyborcza stwierdza, że na dzień 26 kwietnia 2024 r. prof. dr hab. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska spełnia wymagania stawiane kandydatom na rektora w kadencji 2024-2028” – brzmi druga uchwała.

Tym samym prof. dr hab. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska jest jedyną kandydatką na stanowisko rektora największej polskiej uczelni medycznej. 

Wątpliwości co do procedur

Dzień wcześniej, w czwartek 25 kwietnia, m.in. do powyższych dokumentów odniósł się obecny rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong, który „z niezrozumieniem i niepokojem” przyjął informację o działaniach komisji. Przypomniał, że minister zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej (UKW) o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także wezwała właściwe organy uczelni do wszczęcia nowej procedury wyborczej, w tym wyboru nowego składu komisji oraz nowego kolegium elektorów – w celu zapewnienia pełnego obiektywizmu procesu wyborczego.

Przywołał słowa minister , która uznała, że „przeprowadzenie wyborów rektora w sposób, który będzie gwarantował zachowanie odpowiednich standardów, jest obecnie niemożliwe”; zwróciła również uwagę, iż „wybór rektora w obecnie trwającej procedurze nie gwarantowałby poprawności wyboru, w przypadku negatywnego orzeczenia właściwych sądów; doprowadziłoby to do wygaśnięcia mandatu rektora z mocy prawa”.

UKW jest strukturą niezależną

Zdaniem prof. Zbigniewa Gacionga działania komisji „nie tylko stanowią lekceważenie zaleceń ministra zdrowia, ale przede prowadzą do pogłębienia zamieszania i niepewności prawnej dotyczącej wyboru rektora”. – Jest to całkowicie niezrozumiałe – zważywszy na to, że rolą UKW jest dbanie o prawidłowość i zgodność z prawem procedur wyborczych na WUM. Nie należy natomiast do UKW wykładnia przepisów prawa powszechnie obowiązującego – podkreślił.

Przeczytaj także: „Po interwencji na WUM – stanowisko resortu”„Postępowanie kontrolne na WUM”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.