Wysyłają nowotwory do Walii

Udostępnij:
Zakłady patologii muszą przechowywać preparaty przez 20 lat. W kraju jest tak drogo, że wycinki opłaca się wysyłać za granicę, na przykład do Walii.
- Przechowywanie bloczków parafinowych i preparatów histopatologicznych przez 20 lat, a materiału cytologicznego przez 10 lat wymusza na zakładach patomorfologii rozporządzenie w sprawie standardów organizacyjnych w tej dziedzinie - poinformowała "Rzeczpospolita".

Do stycznia 2020 r. utylizowanie preparatów z wycinków z ciała chorego jest niedopuszczalne. A to związane jest z tym, że szpitale muszą znaleźć miejsce na dość duże bloczki, w których zatapiany jest fragment pobranego organu lub nowotworu, czy na szkiełka z preparatami do oglądania pod mikroskopem.

A takiego materiału jest dużo. Przykład? - Lekarze z Katedry i Zakładu Patologii i Profilaktyki Nowotworów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, mieszczących się w Wielkopolskim Centrum Onkologii, rocznie produkują ok. 2,5 tony szkiełek i bloczków. - Materiał, przechowywany tu od 65 lat, nie mieści się już w pomieszczeniach - wyjaśniła "Rzeczpospolita".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.