Wyższy VAT dobija placówki ochrony zdrowia

Udostępnij:
Jeszcze nie ucichła burza dotycząca kontraktów z NFZ, a już rozgrywa się kolejny dramat z służbą zdrowia w roli głównej. Tym razem "czarnym charakterem" jest nowelizacja przepisów o podatku VAT.
Źródło: Dziennik Polski

1-procentowa podwyżka VAT-u uderza szczególnie boleśnie w placówki, które utrzymują się z kontraktów z NFZ. - Kupując sprzęt, płacąc za usługi jesteśmy obciążeni VAT-em, którego nie wolno nam odliczyć. A kontrakty z funduszem w wielu przypadkach są niższe niż w ubiegłym roku - mówi dr Tomasz Walasek, dyrektor NZOZ Południe w Krakowie.

Od stycznia zmienił się również system opodatkowania usług medycznych. Nowe przepisy dostosowujące polskie prawo do dyrektywy unijnej określają, że ze zwolnienia z podatku VAT mogą korzystać tylko usługi służące "profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia", a także dostawa towarów i świadczeń ściśle z tymi usługami związanych wykonywanych przez ZOZ-y.

Pozostałe, np. badania prowadzone na potrzeby ekspertyz sądowych lub świadczeń rentowych, a także pobieranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej, chirurgia plastyczna i stomatologia estetyczna, objęte są 23-procentową stawką VAT-u. Mnóstwo jest przy tym niejasności.

- Nowelizacja VAT-u to bubel prawny. Brakuje jednoznacznej interpretacji przepisów. Nie wiemy, czy badania z zakresu medycy pracy związane z przydatnością do pracy są objęte zwolnieniem czy nie? A co z zabezpieczeniem medycznym imprez sportowych? - pyta Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.