Zakaz konkurencji na Lubelszczyźnie odbierze lekarzom prawo do dorabiania

Udostępnij:
Szpital przy Staszica walczy o kontrakty. Najnowszym pomysłem dyrektora jest ultimatum dla lekarzy - albo podpisujecie „lojalki“,albo wybieracie leczenie w prywatnych przychodniach. Czas na decyzję mają do jutra.
Od kilku tygodni informujemy o rozstrzygnięciach w konkursach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wiele poradni przy klinicznych np. przy PSK 1 czy PSK 4 nie dostało kontraktów. Dostały je za to przychodnie, w których pracują lekarze zatrudnieni na Uniwersytecie Medycznym iwszpitalach klinicznych. Kilka dni temu Fundusz ogłosił dodatkowe postępowania m.in. na poradnie pulmonologiczne, okulistyczne, diabetologiczne czy dermatologiczne. Jednym z kryteriów oceny w konkursie jest wykazanie odpowiedniego czasu pracy lekarzy specjalistów.

Chęć zdobycia kontraktów skłoniła dyrekcję PSK 1 do podjęcia kontrowersyjnej decyzji. Lekarze w poniedziałek dostali do podpisania tzw. lojalki, czyli umowy o zakazie konkurencji. Jeśli ich nie podpiszą do soboty, będzie to oznaczało, że decydują się na pracę wprywatnych przychodniach i rezygnują z pracy w klinice. Lekarze zgodnie mówią: - Zostaliśmy postawieni pod ścianą.

Według prawa lekarz, który wykłada na uniwersytecie, powinien mieć jakąś część etatu w klinice, aby tam uczyć studentów. We wcześniejszych latach było to pół etatu. Z roku na rok liczba „szpitalnych“godzin się zmniejszała. Teraz najczęściej lekarze mają szczątkowe ilości etatu. - w klinice jestem zatrudniona na 1/10 etatu, czyli około 45 minut dziennie. Jednak faktycznie pracuję kilka godzin. Za tę pracę dostaję niecałe 300 zł na rękę. Przyjmując w innej przychodni, mam szansę na zdobycie dodatkowych pieniędzy - mówi anonimowo jedna z lekarek zatrudnionych w PSK 1. Żadna z osób, z którymi rozmawialiśmy, nie chce ujawniać nazwiska, bo boją się, że mogą stracić pracę jeszcze wcześniej.

„Gazeta“dotarła do dokumentu, który dyrektor szpitala dał do podpisania części lekarzy. Wynika z niego, że pracownicy szpitala nie będą prowadzić działalności konkurencyjnej. Chodzi o zrezygnowanie z przyjmowania pacjentów wporadniach, które będą ubiegały się o kontrakt w ogłoszonych właśnie konkursach. Lekarz, który jest wspólnikiem lub członkiem władz prywatnej przychodni, też musi zrezygnować z tej pracy. Takie umowy dostali m.in.dermatolodzy, okuliści czy interniści.
Czy odmowa podpisania „lojalki“ spowoduje W konsekwencji też automatyczne wyrzucenie lekarza z uczelni? - Rzeczywiście, problem istnieje. Ale dotyczy nie tylko Lublina, ale całego kraju. Mamy teraz patową sytuację. Wydaje się, że ustawodawca powinien określić sposób postępowania W takiej sytuacji - tłumaczy Włodzimierz Matysiak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego. I dodaje: - Zapewniam, że zrobimy wszystko, aby zapewnić pacjentom naszych szpitali dostępność usług medycznych.

Dyrektor PSK 1 Adam Borowi cz wczoraj przez cały dzień nie odbierał telefonu.

Z naszych informacji wynika, że wiele innych szpitali na Lubelszczyźnie również zastanawia się nad wprowadzenia „lojalek“. Takie rozwiązanie analizuje m.in.dyrekcja zamojskiego szpitala „papieskiego“.- Póki co, z naszych analiz wynika, że nie będzie konfliktów z pracą w szpitalu i innej przychodni. Na razie prawnicy analizują sytuację. Nie chcę zbyt pochopnie wprowadzać zakazu konkurencji i uważam, że jeśli coś takiego miałoby nastąpić, to lekarzom powinniśmy wynagrodzić ich straty, które wynikną z rezygnacji z pracy winnym miejscu. A z tym może być problem, bo wiadomo, że publiczne szpitale nie mają zbyt dużo pieniędzy - wyjaśnia Andrzej Mielcarek, dyrektor zamojskiego szpitala.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.