Zamożne, niezależne, dojrzałe i zakażone

Udostępnij:
W Polsce rośnie odsetek osób, u których HIV wykrywany jest powyżej 50. roku życia. Wiele z nich to zamożne kobiety, które nigdy nie uważały się za potencjalnie zagrożone wirusem.
W Polsce coraz częściej HIV wykrywa się u osób w przedziale wiekowym 50-60 lat. Zajmujący się HIV od ponad 20 lat eksperci z Fundacji Pomocy Humanitarnej Res Humanae twierdzą, że szczególnie duże ryzyko zakażenia istnieje wśród kobiet aktywnych, samodzielnych, czynnych zawodowo, o wysokiej pozycji zawodowej i zamożnych, lub będących na utrzymaniu dobrze sytuowanego współmałżonka. Kłopot w tym, że większość osób z tej grupy społecznej w ogóle nie rozpatruje HIV jako zagrożenia. I tym łatwiej pada jego ofiarą. Dlatego celem ruszającego właśnie projektu Res Humanae jest edukowanie kobiet po 50. i tym samym ograniczenie liczby zakażeń w tej grupie. Środki na realizację programu pochodzącą z grantu otrzymanego przez Fundację w konkursie Pozytywnie Otwarci.

„Stres, codzienna rywalizacja, nastawienie na uzyskanie jak najlepszych wyników prowadzi do podejmowania ryzykownych zachowań. Odreagowanie następuje często przez ucieczkę w przygodne kontakty seksualne. W tej grupie wiekowej często też dochodzi do rozwodów, przemocy, zniewolenia emocjonalnego, współuzależnienia, kryzysu w rodzinie. Zapracowany współmałżonek przestaje być atrakcyjnym partnerem seksualnym, natarczywie poszukiwany jest kochanek lub kochanka, która często ma stanowić potwierdzenie własnej wartości i atrakcyjności. Część osób ucieka w seksoholizm, i seksturystykę. Psychoterapeuci często obserwują, że osoby przeciążone stresem, wykorzystują przerwy w pracy do skorzystania z coraz bardziej wyrafinowanych usług seksualnych. Zjawisko do dotyka obu płci, ale my poprzez ten projekt chcemy pomóc kobietom” - mówi Mateusz Liwski, prezes Res Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej Res Humanae, pomysłodawca projektu finansowanego z grantu otrzymanego przez Fundację w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Z doświadczeń Res Humanae wynika, że kobiety, do których kierowany jest program, nie będą chciały korzystać z oferty zajęć dotyczących stricte profilaktyki HIV. Chętnie za to korzystają z pomocy profesjonalistów zajmujących się mentoringiem, coachingiem, terapią oraz poradnictwem „jak być pięknym i zdrowym”. Dlatego właśnie Mateusz Liwski zaprosił do współpracy Barbarę Ołdakowską - Żyłkę, licencjonowanego trenera Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, założycielkę i animatorkę Rajskiej Jabłoni, Ambasadorką Biznesu w europejskim projekcie Kobiety Kobietom oraz Marzenę Kopówkę, pedagoga pracy, life coachera i trenera.

Przeszkolone liderki projektu, których docelowo ma być dziesięć, będą miały za zadanie prowadzenie „lekkiego” odziaływania profilaktycznego w kierunku HIV i bezpiecznych zachowań seksualnych. Treści dotyczące tematyki HIV będą przekazywane w trakcie zajęć zwracających uwagę na zdrowie i styl życia, coachingów, warsztatów rozwojowych oraz grup wsparcia, na które zwykle uczęszczają kobiety w tej grupy wiekowej.

„Biorąc pod uwagę pozycję i autorytet zaangażowanych w projekt liderek oraz doświadczenie Fundacji Res Humanae, można przypuszczać, iż projekt spotka się z dużym zainteresowaniem. HIV jest demokratyczny, może dotknąć każdego. Zamożne, aktywne i świadome siebie kobiety również. Nie wątpimy, iż każda
z nich posiada podstawową wiedzę na temat HIV, ale nie zaszkodzi przypomnieć im o istnieniu wirusa - powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która w latach 2011 - 2012 jako partner konkursu Pozytywnie Otwarci przeznaczyła łącznie już ponad 300 tysięcy złotych na granty dla instytucji działających w obszarze HIV/AIDS.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.