Zbigniew Śledziewski ocenił "plan Morawieckiego". Jak?

Udostępnij:
Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego pozytywnie odniósł się do „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Powodem tego jest to, że został on oparty na istniejącym już potencjale gospodarczym i zakłada jego rozwój i wzmocnienie.
Zbigniew Śledziewski, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, w komunikacie napisał: - Krajowi producenci leków pozytywnie oceniają „Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, bo został on oparty na istniejącym już potencjale gospodarczym i zakłada jego rozwój i wzmocnienie.

- Z zadowoleniem przyjęliśmy zapowiedź „przekrojowego spojrzenia na przedsiębiorczość zamiast Polski resortowej”. Na funkcjonowanie przemysłu farmaceutycznego mają bowiem wpływ decyzje różnych resortów i urzędów. Niestety, dotychczas organy te podejmując decyzje, często o fundamentalnym znaczeniu dla kondycji naszej branży, nie posługiwały się wspólnym kompasem, ani też nie konsultowały się w wystarczającym stopniu z przemysłem. Zapowiadana przez wicepremiera „Gra do jednej bramki” i współpraca z pracodawcami z pewnością przyczyni się do stymulacji rozwoju naszej branży.

- Przemysł farmaceutyczny został zaliczony do tych, w których Polska może uzyskać przewagi konkurencyjne. Zważywszy, że wartość polskiego eksportu produktów farmaceutycznych rośnie, z zadowoleniem przyjmujemy też zapowiedź jego wsparcia i reformy dyplomacji ekonomicznej. To może to przyczynić się do odwrócenie ujemnego bilansu handlowego polskiego sektora farmaceutycznego.

- Szczególnie istotna dla naszego przemysłu jest zapowiedź tworzenia programów rozwojowych dla poszczególnych branż. Cały czas brakuje nam strategii, która będzie odgórnie i centralnie wdrażana. PZPPF bezskutecznie od lat się o to stara. Trzy lata temu jako branża przedstawiliśmy własny projekt strategii. Jedyne, co wtedy zaproponowało ówczesne Ministerstwo Gospodarki była zmiana w tytule dokumentu. Nie podjęto merytorycznej dyskusji na ten temat i nie wdrożono narzędzi, które mogłyby wspierać polski przemysł farmaceutyczny w rozwoju w Polsce i zagranicą. Tymczasem biorąc pod uwagę znaczenie społeczne tego przemysłu, który gwarantuje bezpieczeństwo lekowe Polski, konieczne jest opracowanie strategii rozwoju krajowej branży farmaceutycznej. Przyniesie to pozytywne efekty dla polskiej gospodarki i polskich pacjentów nie tylko doraźne, ale i w perspektywie następnych lat.

- Życzymy wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu, aby otrzymał odpowiednie wsparcie polityczne, które pozwoli na realizację tych zamierzeń. Mamy nadzieję, że Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju stanie się wielkim narodowym programem rozwojowym.

Przeczytaj również inny komentarz w sprawie "Planu Morawieckiego": "Ekspert punktuje "plan Morawieckiego". Jest siedem plusów i trzy minusy"
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.