123RF

Zmiany w sposobie wystawiania recept rocznych

Udostępnij:

Dzięki systemowi P1 Ministerstwo Zdrowia otrzyma informację, ile wydaje się leków i jak mają je przyjmować chorzy. System automatycznej refundacji jest korzystny dla pacjentów i lekarzy.    

8 maja mija okres przejściowy, w którym lekarze mogli wystawiać tzw. recepty roczne (co najmniej na 120 dni), zarówno w systemie dotychczasowym, jak i nowym, wykorzystującym system informatyczny P1, który oblicza ilość przepisanego leku, jaką należy wydać pacjentowi w aptece.

Blokada części recept miała obowiązywać od początku kwietnia 2024 r. Zdecydowano się jednak na przesunięsie terminu, aby dać pacjentom więcej czasu na wykupienie przepisanych leków.

Zmiany oznaczają nałożenie na lekarzy nowych obowiązków w przypadku wystawiania recept obejmujących dłuższe leczenie.

– Jest to potrzebne do systemu automatycznej refundacji, który tworzy Ministerstwo Zdrowia, a który my konsultujemy, tak by to nie od lekarza i jego widzimisię zależało, czy i jaką pacjent otrzyma refundację – tłumaczy rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej Jakub Kosikowski, przypominając, że niektóre leki mają wiele poziomów refundacji.

Chodzi o ochronę pacjentów, ale też o to, by lekarze nie płacili kar, ponieważ się pomylili przy wystawianiu recept.

– Jest to biurokracja, ale dzięki temu mamy zdjąć z lekarzy inną biurokrację, wystawianie refundacji i ustalanie przez lekarza, czy pacjentowi nie należy się tańszy lek – mówi Kosikowski.

Przeczytaj także: „Ile zapłaciliśmy za leki?”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.