Zmierzą ciśnienie klientom skarbówki i koniarzom

Udostępnij:
Interesanci III Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście 29 i 30 kwietnia, rozliczając podatek dochodowy, będą mogli bezpłatnie skontrolować ciśnienie tętnicze. Podobną atrakcję przygotowano dla uczestniczących w otwarciu sezonu na Torze Służewiec 27 kwietnia. Profilaktyka prowadzona będzie w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”.
Pomiary ciśnienia przeprowadzą pielęgniarki, które udzielać będą też wskazówek dotyczących profilaktyki schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Nadciśnienie tętnicze, obok otyłości, palenia papierosów oraz podwyższonego stężenia cholesterolu, jest jednym z najistotniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia. Zdaniem ekspertów z powodu narastającej epidemii otyłości oraz starzenie się społeczeństwa liczba chorych na nadciśnienie w Polsce może zwiększyć się do 15 mln w 2035 roku.
Zdaniem dr Longiny Małeckiej, kardiologa z CM Enel – Med w Warszawie, profilaktyki i edukacji, nigdy za wiele, ponieważ świadomość ludzi na temat tego, czym jest nadciśnienie tętnicze, do jakich chorób i powikłań prowadzi, jest niska. W rozmowie z portalem Termedia.pl zauważa, iż z jej praktyki zawodowej wynika, że widoczny jest wzrost osób chorych na nadciśnienie tętnicze także wśród osób młodych. Zapytana, z czego to wynika, na pierwszym miejscu wymienia brak kontrolowania ciśnienia, złe odżywianie, nie uprawianie sportu i otyłość.
- Większość ludzi, nawet jak ma możliwość mierzenia ciśnienia, to tego nie robią, bo uważa, że ich ten problem zdrowotny nie dotyczy. Wiele osób lekceważy dane pomiarowe, oceniając, że te, co mają, są prawidłowe. Za prawidłowe uznaje się 120 na 80. Każde na równi i powyżej 140 na 90 są wartościami mówiącymi o chorobie nadciśnienia tętniczego – mówiła dr Longina Małecka i dodała: - Nie zaszkodziłoby, gdyby na pierwszych stronach gazet podawano prawidłowe pomiary ciśnienia tętniczego.
Prof. Danuta Czarnecka, prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, podczas śniadania prasowego towarzyszącego marcowemu Top Medical Trends w Poznaniu, zwróciła uwagę, że lekarze rodzinni powinni przy każdej wizycie pacjenta mierzyć mu ciśnienie. Wówczas będzie szansa na poprawę skuteczności leczenia nadciśnienia tętniczego. Nie kryła, że niestety badanie to przeprowadzane jest zbyt rzadko. A nadciśnienie tętnicze, o czym informowała, dotyczy ponad 10 mln osób w Polsce, z czego co trzecia osoba nie wie, że je ma.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.