Znamy priorytety zdrowotne polskiej prezydencji w Unii Europejskiej

Udostępnij:
Priorytetami polskiej prezydencji w UE w dziedzinie zdrowia będą zmniejszanie różnic w zdrowiu społeczeństw oraz zapobieganie chorobom mózgu i neurodegeneracyjnym – dowiedział się portal termedia.pl.
Oznacza to, że Polska zajmie się problemem aktywnego starzenia się i koordynacją wysiłków w walce z najpoważniejszymi chorobami ludzi w podeszłym wieku.
Parlament Europejski dostrzegł już ten problem organizując prawdziwą krucjatę przeciwko chorobom neurodegeneracyjnych, a szczególnie chorobom Alzheimera i Parkinsona. Szczegółowe wytyczne i strategię walki opublikowano w październiku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (2010/ C 271 E/03). Poprzedziła je rezolucja z 12 listopada 2009 r. w sprawie wspólnego planowania badań naukowych. Z problemem zmierzymy się, kiedy w drugim półroczu 2011 roku przejmiemy od Węgrów pałeczkę przewodzenia Europie.

Choroby Alzheimera i Parkinsona to główne przyczyny długotrwałego inwalidztwa, z którym zmaga się ponad siedem milionów obywateli Unii Europejskiej. To tyle, ile zamieszkuje Słowację i Słowenię. Prognozy epidemiologiczne każą nam liczyć się z podwojeniem tej liczby w nadchodzących dziesięcioleciach ze względu na starzenie się społeczeństw. W 2005 r. w 25 krajach UE koszt leczenia schorzeń związanych z demencją szacowano na 130 mld euro, a więc przeciętnie 21 tys. euro rocznie na osobę dotkniętą otępieniem. Jest to suma bezpośrednich kosztów leczenia i wydatków związanych z opieką nieformalną.

Drugim priorytetem ma być zmniejszanie różnic w zdrowiu między krajami UE oraz krajami UE i sąsiednimi. To ambitne zadanie, tym bardziej, że każdy kraj członkowski ma inny system ochrony zdrowia.
- Tu skupimy się na pokazaniu jak działania profilaktyczne wśród dzieci wpływają na ich późniejszy rozwój - powiedział nam Adam Fronczak, wiceminister zdrowia.
Jak udało nam się dowiedzieć pokażemy m.in. program przesiewowy badania słuchu u noworodków (w Polsce takie badania przechodzą wszystkie nowonarodzone dzieci) oraz nasze działania w zakresie chorób układu oddechowego (głównie astmy i POPChP).
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.