Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Aktywność społeczna może opóźnić rozwój demencji o pięć lat

Udostępnij:

Aktywność społeczna może wpływać na funkcje poznawcze u osób starszych, a także opóźniać rozwój demencji o pięć lat – wynika z najnowszych badań. Zdaniem ich autorów odkrycie może pomóc w walce z chorobą, a nawet obniżyć koszty jej leczenia.

Badanie przeprowadzone zostało przez naukowców z Rush University Medical Center (Rush) w Chicago, w stanie Illinois. Jego wyniki opublikowano w „Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association”, recenzowanym czasopiśmie naukowym ukazującym się od 2005 roku. Ponadto o badaniach informuje Rush w specjalnym komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

Zaangażowanie społeczne seniorów ma wpływ na zdolności poznawcze

Badanie jest częścią długoterminowego projektu „Rush Memory and Aging”, który zajmuje się powszechnymi, przewlekłymi schorzeniami związanymi ze starzeniem. Stanowi jednocześnie kontynuację wcześniejszych prac tej samej grupy naukowców z Rush, które udowodniły, że zaangażowanie społeczne u osób starszych jest związane z mniejszym spadkiem zdolności poznawczych.

W ostatnim badaniu uczestniczyło 1923 seniorów, u których w momencie przystąpienia od programu nie stwierdzono oznak upośledzenia funkcji poznawczych, a średnia ich wieku wynosiła ok. 80 lat.

W ramach badań każdy z uczestników poddawany był corocznej ocenie obejmującej wywiad medyczny i testy neuropsychologiczne. Za pomocą kwestionariusza mierzono aktywność społeczną i pytano seniorów o to, czy i jak często w poprzednim roku brali udział w aktywnościach społecznych. Brano pod uwagę dosyć typowe interakcje społeczne, takie jak np.: wyjście do restauracji lub na wydarzenia sportowe, wyjazdy na jednodniowe lub kilkudniowe wycieczki, wolontariat, odwiedziny u krewnych lub przyjaciół.

Natomiast funkcje poznawcze uczestników badania oceniano za pomocą 21 testów sprawdzających różne rodzaje pamięci oraz szybkość percepcji i zdolności wzrokowo-przestrzenne.

Częsta aktywność społeczna może pomóc w zapobieganiu demencji

Średni okres obserwacji wynosił 6,7 roku. W tym czasie u 545 osób stwierdzono rozwój demencji, a u 695 osób – łagodne zaburzenia funkcji poznawczych. Natomiast średnio w ciągu pięciu lat badań zauważono, że u osób bardziej zaangażowanych społecznie wskaźnik demencji był niższy. Dzięki temu naukowcy doszli do wniosku, że częsta aktywność społeczna może pomóc w zapobieganiu demencji lub opóźnić jej wystąpienie o pięć lat.  

Wykazali również, że zaangażowanie społeczne może wzmacniać obwody neuronowe w mózgu. Dzięki temu stają się one bardziej odporne na pojawiające się wraz z wiekiem zaburzenia. Ponadto aktywność społeczna jest odpowiedzialna za aktywację tych samych obszarów mózgu, które odpowiadają za myślenie i pamięć.

Badania naukowców z Rush pokazują, że u osób najbardziej aktywnych społecznie następuje 38-procentowe zmniejszenie ryzyka demencji oraz 21-procentowa redukcja ryzyka łagodnych zaburzeń poznawczych w porównaniu z osobami najmniej aktywnymi społecznie.

Neurologia subskrybuj newsletter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.