Badanie pierwszej fazy immunoterapii CAD106 w chorobie Alzheimera
Autor: Izabela Żmijewska
Data: 20.06.2012
Źródło: Winblad B, Andreasen N, Minthon L i wsp. Safety, tolerability, and antibody response of active Aβ immunotherapy with CAD106 in patients with Alzheimer's disease: randomised, double-blind, placebo-controlled, first-in-human study. Lancet Neurol 2012; early
Badanie pierwszej fazy podawanego podskórnie środka CAD106 w chorobie Alzheimera wykazało, że stosowanie dawki 150 mikrogramów było związane z wytworzeniem przeciwciał przeciw amyloidowi beta u 82% osób w grupie badanej.
Winblad i wsp. przeprowadzili po raz pierwszy z udziałem ludzi badanie, w którym określono skuteczność terapii immunologicznej CAD106 w chorobie Alzheimera (identyfikator clinicaltrials.gov NCT00411580). Podanie CAD106 ma skutkować wytworzeniem przeciwciał skierowanych przeciw N-końcowi amyloidu beta, którego odkładanie się w złogach jest jedną z charakterystycznych cech choroby Alzheimera. Eksperyment trwał 52 tygodnie i był kontrolowany placebo z podwójnie ślepą próbą. Wzięło w nim udział 58 pacjentów, z których 46 otrzymało preparat CAD106. W dwóch różnych kohortach podawano 50 i 150 mikrogramów analizowanej substancji. Często zgłaszanymi działaniami niepożądanymi były: zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia i przeziębienie (zapalenie błony śluzowej jamy nosowej i gardła). Autorzy artykułu podkreślają, że nie stwierdzili w grupie badanej przypadków zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Skuteczność mierzono i opisano odsetkiem pacjentów, którzy wytworzyli przeciwciała przeciw amyloidowi beta. W grupie otrzymującej podskórnie 150 mikrogramów CAD106 wykazano ich występowanie u 82% osób. Stwierdzono je również u 67% pacjentów przyjmujących 50 mikrogramów CAD106. Winblad i wsp. zwrócili uwagę, że choć wyniki wskazały na dobry profil bezpieczeństwa CAD106, jego skuteczność będzie mogła zostać oceniona dopiero w nowych badaniach.