NEUROLOGIA
Depresja
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

CHAD i zaburzenia lękowe mogą zwiększać ryzyko uzależnienia od alkoholu

Udostępnij:
Alkohol jest jednym z ważniejszym czynników mogących powodować występowanie chorób przewlekłych ( np. marskość wątroby). Rehm i wsp. ocenili, iż około 3,8% śmiertelności na świecie i 4,6% niepełnosprawności związane jest z nadużywaniem alkoholu.
Wiele badań wykazało powiązanie pomiędzy zależnością od alkoholu a innymi chorobami zdrowia psychicznego takimi jak depresja, choroba dwubiegunowa, zaburzenia lękowe, nadużywanie innych substancji psychoaktywnych np. narkotyków. Nadal nie jest do końca wyjaśniona relacja i stopień współwystępowania zależności alkoholowej i innych chorób zdrowia psychicznego. Utrudniać może to fakt iż, często objawy alkoholizmu i choroby psychicznej mogą ujawniać się w tym samym momencie i trudno ustalić który z problemów jest pierwotny lub wtórny do danego schorzenia. Dodatkowo nadużywanie alkoholu lub występowanie zespołu abstynencyjnego może wywoływać objawy, które są bardzo podobne objawów innych chorób psychicznych np. lęku (występowanie objawów takich jak: drżenie, uczucie napięcia, niepokoju i bezsenność)
W British Journal of Psychiatry opublikowano wyniki badania oceniającego korelację pomiędzy występowaniem zaburzeń nastroju i zaburzeń lękowych a wzrostem ryzyka wystąpienia zależności od alkoholu. Badacze przeprowadzili retrospektywne badanie uwzględniające dane z 2007 dotyczące pacjentów z populacji australijskiej. W badaniu analizowano dane 8841 osób, które leczone były z powodu chorób psychicznych, a spośród nich 342 (3,8%) osób miało rozpoznanie zespołu zależności alkoholowej. Na podstawie analizy wykazano, iż ryzyko wystąpienia zależności od alkoholu było istotnie statystycznie wyższe u pacjentów z istniejącymi objawami choroby afektywnej i zaburzeń nastroju. Zwłaszcza u osób, które miały niedawno postawione rozpoznanie w/w chorób. Dla osób z rozpoznaniem choroby afektywnej dwubiegunowej ryzyko wystąpienia zależności alkoholowej w ciągu 5 lat od postawionego rozpoznania wynosiło RR= 4,08–7,31. Dla osób z rozpoznaniem zaburzeń lękowych RR= 2,37–4,68 (wystąpienia zależności alkoholowej w ciągu pięciu lat od rozpoznania) i RR= 2,72–4,64 po 5 latach od rozpoznania. Wyniki prezentowanego badania potwierdziły hipotezę, iż choroby afektywne jak i zaburzenia lękowe mogą zwiększać ryzyko uzależnienia od alkoholu.

Bibliografia dla zainteresowanych
1. Rehm J, Mathers C, Popova S, Thavorncharoensap M, Teerawattananon Y, Patra J. Global burden of disease and injury and economic cost attributable to alcohol use and alcohol-use disorders. Lancet 2009; 373: 2223–33
2. Pathways between nonmedical opioid use/dependence and psychiatric disorders: results from the National Epidemiologic Survey on Alcohol and Related Conditions.
Martins SS, Keyes KM, Storr CL, Zhu H, Chilcoat HD. Drug Alcohol Depend. 2009 Jul 1; 103(1-2):16-24.
3. Final Report on Carcinogens Background Document for Formaldehyde.
National Toxicology Program. Rep Carcinog Backgr Doc. 2010 Jan; (10-5981):i-512.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.