Częstość powikłań po zakażeniu serotypem B N. meningitidis u dzieci (badanie MOSAIC)
Autor: Izabela Żmijewska
Data: 08.08.2012
Źródło: Viner RM, Booy R, Johnson H i wsp. Outcomes of invasive meningococcal serogroup B disease in children and adolescents (MOSAIC): a case-control study. Lancet Neurol 2012; early online.
Badanie kliniczno-kontrolne przeprowadzone przez Viner i wsp. wykazało, że u co trzeciego dziecka, które przebyło zakażenie meningokokowe, wystąpią powikłania w zakresie funkcji poznawczych.
Za 80% zakażeń meningokokowych w Polsce odpowiada serotyp B Neisseria meningitidis. Viner i wsp. przeprowadzili badanie, którego celem było określenie obciążenia powikłaniami infekcji N. meningitidis u pacjentów, którzy przebyli zakażenie w wieku od 1 miesiąca do 13 lat. Do analizy statystycznej włączono dane opisujące stan zdrowia 245 dzieci, które przebyły infekcję i 328 dzieci z grupy kontrolnej. Średni wiek w obu grupach wyniósł ok. 7 lat przy odchyleniu standardowym ok. 3 lat. Głównymi zidentyfikowanymi następstwami infekcji były: pogorszenie słuchu o więcej niż 40 dB (iloraz ryzyka OR = 4.8, p = 0.02), pogorszenie ilorazu inteligencji (średnie IQ = 99.5 po infekcji względem 107.2 w grupie kontrolnej, p < 0.0001) i różne trudności psychologiczne (26% względem 10%, p < 0.0001). U 36% dzieci po przebytym zakażeniu meningokokowym zidentyfikowano deficyty pamięci lub funkcji wykonawczych, w porównaniu z 15% w grupie kontrolnej. Najcięższe deficyty w tym zakresie występowały pięciokrotnie częściej u dzieci z grupy badanej. Autorzy publikacji stwierdzili, że u większości dzieci, które przebyły infekcję, nie powstały trwałe deficyty. Jednocześnie Viner i wsp. podkreślili, że w kontekście oceny nowych szczepionek należy wziąć pod uwagę, że u co trzeciego dziecka odnotowano istotne powikłania, a u co dziesiątego - poważne.