Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Doustny listek może poprawić efekty leczenia migreny

Udostępnij:
Tradycyjne środki przeciwmigrenowe w postaci pigułek są przyjmowane doustnie i wchłaniane w żołądku, co oznacza, że do krwiobiegu trafia niewielka ilość leku. W ramach finansowanego ze środków UE projektu RAPID powstał nowatorski listek, który pozwala podawać lek za pośrednictwem błony śluzowej jamy ustnej.
Migrena to schorzenie neurologiczne, któremu towarzyszy wiele nawracających objawów, takich jak nudności, pulsujący ból głowy i nadwrażliwość na światło. Poważnie zakłóca ona codzienne funkcjonowanie chorych, którzy albo nie są w stanie pojawić się w pracy, albo pracują mniej wydajnie. Ponadto coraz więcej danych naukowych wskazuje na istnienie powiązania między nieleczonymi atakami migreny a chorobami neurodegeneracyjnymi pojawiającymi się w późnym okresie życia.

Listek wielkości znaczka pocztowego
Tradycyjne środki przeciwmigrenowe w postaci pigułek są podawane doustnie i wchłaniane w żołądku, co oznacza, że do krwiobiegu trafia niewielka ilość leku. W ramach finansowanego ze środków UE projektu RAPID powstał nowatorski listek, który pozwala podawać lek za pośrednictwem błony śluzowej jamy ustnej.

– Nasz listek można dyskretnie umieścić po wewnętrznej stronie policzka, dostarczając lek znacznie szybciej niż w przypadku połykanych tabletek lub kapsułek – wyjaśnia Scott Boyer, koordynator projektu i dyrektor naukowy w firmie Klaria AB.

Zespół projektu RAPID zadecydował się wykorzystać sumatryptan, jeden z najlepszych obecnie dostępnych leków przeciwmigrenowych. Jego działanie polega na zwężaniu otaczających mózg naczyń krwionośnych, które ulegają rozszerzeniu w czasie ataku migreny. Dowody kliniczne z ostatnich dwudziestu lat wskazują, że sumatryptan może pomagać w zwalczaniu migreny, jeśli zostanie zażyty odpowiednio szybko.

Postać użytkowa listka RAPID jest trwała, poręczna i dostępna w opakowaniu wielkości wizytówki. Sumatryptan w listku jest już rozpuszczony, dzięki czemu może szybko uwolnić się do krwiobiegu. W przeciwieństwie do aerozoli donosowych do samodzielnego podawania listek dostarcza stałą dawkę leku, której zmienność między poszczególnymi pacjentami jest minimalna. Co ważniejsze, może być używany przez pacjentów cierpiących na nudności i torsje.

Lepsze działanie i duża grupa pacjentów
W odniesieniu do tempa i stopnia wchłaniania sumatryptanu działanie listka opracowanego i wyprodukowanego w ramach projektu RAPID jest równoważne działaniu aerozoli donosowych zawierających sumatryptan. Zespół projektu pomyślnie zwiększył skalę objętej kontrolą jakości produkcji dawek klinicznych wymaganych na potrzeby badania. – Co ważne, choć koniec testów leku wypadł już podczas pandemii COVID-19, z udziału w badaniach zrezygnowało niewielu uczestników – podkreśla Scott Boyer.

Wszystkim migrenowcom doskwiera brak kontroli nad objawami tego schorzenia i ich ogromną uciążliwością. Zadaniem listka jest nie tylko zwalczanie migreny w bardziej spójny i skuteczny sposób, ale też przywrócenie chorym podstawowego poczucia kontroli.

Co prawda uważa się, że stres, zmiany hormonalne i nadwrażliwość na niektóre produkty spożywcze mogą wywoływać migrenę, jej faktyczna przyczyna pozostaje nieznana. Nie wiadomo też, dlaczego migrena występuje u kobiet w wieku 25–45 lat częściej niż u mężczyzn oraz dlaczego cierpią one na poważniejsze choroby współistniejące. Listek ma minimalizować niezdolność do pracy związaną z migreną w tej konkretnej grupie chorych, którzy często mają wiele obowiązków i nie mogą pozwolić sobie na ograniczenie aktywności na długi czas.

Listek można ponadto stosować u pacjentów pediatrycznych z migreną i umieszczać w nim dawki leku dostosowane dla dzieci. Dzięki trwałości, niewielkim rozmiarom oraz spójnym dawkom stanie się on skutecznym lekiem, który pozwoli rodzicom, opiekunom i chorym łagodzić skutki migreny.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.