FDA zatwierdza pierwszy w swojej klasie lek przeciwpsychotyczny na schizofrenię
Tagi: | FDA, lek, schizofrenia, leczenie |
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła Cobenfy (Bristol Myers Squibb) – pierwszy w swojej klasie lek przeciwpsychotyczny zatwierdzony do leczenia schizofrenii. Preparat jest ukierunkowany na receptory cholinergiczne, na receptory dopaminowe, co było standardem leczenia od ponad 30 lat.
Lek Cobenfy łączy w sobie ksanomelinę, doustnego agonistę muskarynowego receptora cholinergicznego i chlorek trospi, doustnego antagonistę receptora muskarynowego. Został opracowany przez Karuna Therapeutics, obecnie część Bristol Myers Squibb.
– Lek jest pierwszym od dziesięcioleci nowym podejściem do leczenia schizofrenii – powiedziała dr Tiffany Farchione, dyrektor Wydziału Psychiatrii w Biurze Neurologii w Centrum Oceny i Badań Leków FDA, w komunikacie prasowym ogłaszającym zatwierdzenie.
Dr Ken Kramer, wiceprezes i szef globalnych spraw medycznych, neuropsychiatrii w Bristol Myers Squibb, w wywiadzie dla „Medscape Medical News” wskazał, że połączenie ksanomeliny i trospium wprowadza „fundamentalnie nowe podejście” do leczenia schizofrenii poprzez selektywne celowanie w receptory muskarynowe M1 i M4 w mózgu.
Jak dodał, „aktywność ta zachodzi bez żadnej blokady receptora dopaminy, co odróżnia to podejście od obecnych standardów opieki, które opierają się na celowaniu w receptory dopaminy i/lub serotoniny”.
Pierwszorzędowe punkty końcowe osiągnięte w kluczowych badaniach III fazy
Zatwierdzenie przez FDA ksanomeliny/trospium dla schizofrenii jest poparte danymi z programu klinicznego EMERGENT, który obejmuje trzy kontrolowane placebo badania skuteczności i bezpieczeństwa oraz dwa otwarte badania oceniające długoterminowe bezpieczeństwo i tolerancję leku przez okres do 12 miesięcy.
W badaniach EMERGENT-2 i EMERGENT-3 osiągnięto pierwszorzędowe punkty końcowe, wykazując statystycznie istotne zmniejszenie objawów schizofrenii w porównaniu z placebo, mierzone za pomocą całkowitej zmiany wyniku w Skali Zespołu Pozytywnego i Negatywnego (PANSS) od wartości początkowej do 5. tygodnia.
W porównaniu z placebo leczenie ksanomeliną/trospium wiązało się z 9,6-punktowym zmniejszeniem i 8,4-punktowym zmniejszeniem całkowitego wyniku PANSS odpowiednio w EMERGENT-2 i EMERGENT-3, jak informował wcześniej „Medscape Medical News”.
Wszystkie drugorzędowe punkty końcowe zostały również osiągnięte, a aktywne leczenie wykazało statystycznie istotne zmniejszenie w porównaniu z placebo w 5. tygodniu.
Drugorzędowe punkty końcowe obejmowały zmianę w podskali dodatniej PANSS, ujemnej podskali PANSS, ujemnym czynniku Mardera PANSS, wyniku klinicznego globalnego nasilenia wrażenia i nasilenia (CGI-S) oraz odsetek uczestników, którzy osiągnęli co najmniej 30-proc. redukcję całkowitego wyniku PANSS od wartości początkowej do 5. tygodnia.
Lepszy profil skutków ubocznych
Najczęstszymi działaniami niepożądanymi (≥5 proc.) były: nudności, niestrawność, zaparcia, wymioty, nadciśnienie, ból brzucha, biegunka, tachykardia, zawroty głowy i choroba refluksowa przełyku.
W przeciwieństwie do innych leków przeciwpsychotycznych ksanomelina/trospium nie powodowała przyrostu masy ciała ani objawów pozapiramidowych. – Lek nie ma ostrzeżeń i środków ostrożności o nietypowej klasie leków przeciwpsychotycznych i nie ma ostrzeżenia w pudełku – poinformował Bristol Myers Squibb w oświadczeniu prasowym.
Ksanomelina/trospium może powodować zatrzymanie moczu, przyspieszone tętno, zmniejszony ruch żołądka lub obrzęk naczynioruchowy twarzy i ust – wskazała FDA w swoim komunikacie odnośnie do informacji o ostrzeżeniach dotyczących przepisywania leku.
Lek nie jest zalecany u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności wątroby i nie powinien być stosowany u pacjentów ze stwierdzonymi zaburzeniami czynności wątroby. Istnieje również ryzyko uszkodzenia wątroby.
Pacjentom należy zalecić przerwanie stosowania ksanomeliny/trospium, jeśli wystąpią u nich objawy przedmiotowe lub podmiotowe poważnej choroby wątroby, w tym zażółcenie skóry lub białej części oczu, ciemny mocz i niewyjaśnione swędzenie.
Ze względu na to, że ksanomelina/trospium jest w znacznym stopniu wydalana przez nerki, nie zaleca się jej stosowania u pacjentów z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością nerek. Ksanomelina/trospium nie powinna być przepisywana pacjentom z zatrzymaniem moczu, umiarkowaną lub ciężką chorobą nerek lub wątroby, zatrzymaniem żołądka, nieleczoną jaskrą wąskiego kąta przesączania lub nadwrażliwością na lek Cobenfy lub jego składniki w wywiadzie.
Kiedy lek będzie dostępny?
Oczekuje się, że lek będzie dostępny pod koniec października br. w kapsułkach 50 mg/20 mg, 100 mg/20 mg i 125 mg/30 mg.