Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Leki przeciwdepresyjne a ryzyko demencji

Udostępnij:

Długotrwałe stosowanie leków przeciwdepresyjnych nie ma wpłwu na ryzyko zaburzenia funkcji poznawczych u osób starszych. Badacze publikują uspokajające dane.  

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Epidemiologii, Radiologii i Medycyny Nuklearnej oraz Centrum Alzheimera Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie w Holandii rzuca nowe światło na zależność między stosowaniem leków przeciwdepresyjnych a ryzykiem demencji.  

Badacze przebadali 5511 osób (58 proc. stanowiły kobiety; średni wiek badanych to 71 lat). Uczestnicy badania nie chorowali na demencję, natomiast demencja incydentalna była monitorowana od początku badania do 2018 r. z powtarzającymi się ocenami poznawczymi za pomocą Mini-Mental Status Examination (MMSE) i Geriatric Mental Schedule, a także MRI.

Obserwacja trwała 10 lat 

Informacje na temat stosowania leków przeciwdepresyjnych przez uczestników zostały pozyskane z dokumentacji aptecznej od 1992 r. do punktu wyjściowego (rozpoczęcie badania) w latach 2002–2008. Podczas średniego okresu obserwacji wynoszącego 10 lat u 12 proc. uczestników rozwinęła się demencja.

17 proc. uczestników badania stosowało leki przeciwdepresyjne w okresie około 10 lat przed punktem wyjściowym, a 4,1 proc. stosowało leki przeciwdepresyjne jeszcze na początku badania.

Przyjmowanie leków na początku badania było częstsze u kobiet niż u mężczyzn (21 proc. w porównaniu z 18 proc.), a ich stosowanie wzrastało wraz z wiekiem: od 2,1 proc. u uczestników w wieku od 45 do 50 lat do 4,5 proc. u osób w wieku powyżej 80 lat.

Leki przeciwdepresyjne nie mają wpływu na zaburzenia funkcji poznawczych 

Po dostosowaniu do czynników zakłócających nie stwierdzono związku między stosowaniem leków przeciwdepresyjnych a ryzykiem demencji,  przyspieszonym pogorszeniem funkcji poznawczych lub zanikiem istoty białej i szarej.

Badanie wykazało jednak, że trójpierścieniowe stosowanie leków przeciwdepresyjnych wiązało się ze zwiększonym ryzykiem otępienia w porównaniu ze stosowaniem selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.

– Chociaż przepisywanie leków przeciwdepresyjnych osobom starszym, w szczególności osobom z pewnymi zaburzeniami poznawczymi, może mieć ostre objawowe działanie antycholinergiczne, które wymaga rozważenia w praktyce klinicznej, nasze wyniki pokazują, że długotrwałe stosowanie leków przeciwdepresyjnych nie ma trwałego wpływu na funkcje poznawcze lub zdrowie mózgu u osób starszych bez wskazania na upośledzenie funkcji poznawczych – napisali autorzy.

Neurologia subskrybuj newsletter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.