Specjalizacje, Kategorie, Działy

Lisdexamfetamina – nowy lek w leczeniu ADHD

Udostępnij:
Kategorie: ADHD
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Badacze Steer i wsp. opublikowali w CNS Drugs wyniki badania podsumowującego dotychczasowe doświadczenia i skuteczność w stosowaniu dexamfetaminy w leczeniu ADHD.
Lisdexamfetamine dimesylate (lisdexamfetamina) jest długo działającą formą dexamfetaminy. Lek ten jest zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Brazylii, natomiast w Europie jest na etapie badań III fazy. Badacze Steer i wsp. na podstawie dostępnego piśmiennictwa (2005-2012) w PubMed/Medline przeprowadzili analizę tego leku pod kątem jego bezpieczeństwa, skuteczności leczenia oraz jego cech farmakokinetycznych. Cząsteczki lisdexamfetaminy są nieaktywne, dopiero w trakcie metabolizmu na drodze hydrolizy we krwi lek ten jest przekształcany do dexamfetaminy, która jest jego aktywną formą. Taka forma leku została stworzona aby przedłużyć jego efekt działa-nia. Badania wykazały, że czas trwania działania lisdexamfetaminy po zażyciu pojedynczej dawki to - 13 godzin u dzieci i 14 godzin u osób dorosłych. Badania kliniczne wykazały dobrą skuteczność kliniczną lisdexamfetaminy w leczeniu ADHD dzieci, młodzieży i dorosłych, z dawkozależną poprawą w zakresie głównych objawów ADHD.
Objawy uboczne i profil tolerancji lisdexamfetaminy jest podobny do tych obserwowanych przy stosowaniu innych leków stymulujących w leczeniu ADHD. Głównie obserwuje się: zmniejszony apetyt, bezsenność, ból brzucha, drażliwość. Zazwyczaj większość objawów ma przejściowy cha-rakter i jest łagodnego lub umiarkowanego nasilenia. Dotychczas nie przeprowadzono badań po-równujących skuteczność działania lisdexamfetaminy z innymi lekami stosowanymi w leczeniu ADHD. Jednakże badacze opierając się na dostępnych w literaturze wynikach badań, zasugerowali, iż lisdexamfetamina może być użyteczną opcją leczenia ADHD zwłaszcza ze względu na utrzymy-wanie się stałego poziomu leku we krwi przez cały dzień, co pomaga dzieciom z ADHD zarówno w koncentracji uwagi w czasie pobytu w szkole jak i przy odrabianiu zadań szkolnych w domu.

Bibliografia dla zainteresowanych
1. Attention-deficit hyperactivity disorder: recent advances in paediatric pharmacotherapy. Drugs. 2010
2. The efficacy and safety profile of lisdexamfetamine dimesylate, a prodrug of d-amphetamine, for the treatment of attention-deficit/hyperactivity disorder in children and adults. Clin Ther. 2009
3. Evolution of the treatment of attention-deficit/hyperactivity disorder in children: a review. Clin Ther. 2008.
4. Efficacy and tolerability of lisdexamfetamine dimesylate (NRP-104) in children with attention-deficit/hyperactivity disorder: a phase III, multicenter, randomized, double-blind, forced-dose, parallel-group study. Clin Ther. 2007
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.