NEUROLOGIA
Udary mózgu
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Migotanie przedsionków związane z otępieniem

Udostępnij:
Artykuł Marzona i wsp. opublikowany w bieżącym numerze Canadian Medical Association Journal potwierdził związek między występowaniem migotania przedsionków a pogorszeniem funkcji poznawczych.
Badania przeprowadzone przez Bellomo i wsp. [1] oraz Dublin i wsp. [2], których wyniki przedstawiono w 2011 r., wykazały, że migotanie przedsionków jest związane z występowaniem otępienia i depresji. Nowa analiza przeprowadzona przez Marzona i wsp. objęła znacznie większą liczbę pacjentów (n = 31,506, w tym 3068 z migotaniem przedsionków), co było możliwe dzięki wykorzystaniu danych z badań ONTARGET (ramipril i telmisartan) oraz TRANSCEND (telmisartan). W ocenie sprawności intelektualnej pacjentów wykorzystano parametry opisujące ich codzienną aktywność i niezależność oraz kwestionariusz MMSE. Czas trwania okresu obserwacyjnego wyniósł 2.5 roku. Jak stwierdzili Marzona i wsp., migotanie przedsionków było związane z występowaniem otępienia (iloraz ryzyka HR = 1.30) i pogorszeniem funkcji poznawczych (HR = 1.14). Warto odnotować, że efekt ten był niezależny od udarów mózgu.

Bibliografia dla zainteresowanych
1. Bellomo A, De Benedetto G, Fossati C i wsp. Atrial fibrillation (AF) and cognitive impairment in the elderly: A case-control study. Arch Gerontol Geriatr 2011.
2. Dublin S, Anderson ML, Haneuse SJ i wsp. Atrial fibrillation and risk of dementia: a prospective cohort study. J Am Geriatr Soc 2011; 59(8):1369-75.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.