Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Nawet epizodyczne picie alkoholu może powodować zmiany na poziomie neuronów

Udostępnij:
Badanie na myszach i muszkach owocowych wskazało, że już jeden epizod alkoholowego odurzenia na stałe zmienia działanie komórek nerwowych. Podobnie może dziać się u ludzi, co prawdopodobnie przyczynia się do rozwoju uzależnienia.
Naukowców z Uniwersytetu w Kolonii oraz innych niemieckich ośrodków interesowało pytanie, co sprawia, że ze sporadycznego picia rozwija się uzależnienie. Większość badań skupiała się dotąd na zmianach, jakie pod wpływem alkoholu zachodzą w jednej ze struktur mózgu – hipokampie, a niewiele wiadomo, jak reagują same neurony.

– Postanowiliśmy sprawdzić zależne od etanolu zmiany molekularne. Stanowią one podstawę dla trwałych zmian w komórkach już po pojedynczym, silnym odurzeniu alkoholem. Wpływ pojedynczego kontaktu z alkoholem sprawdziliśmy na poziomie molekularnym, komórkowym oraz behawioralnym – mówi autorka badania prof. Henrike Scholz.

Robocza hipoteza była taka, że podobnie do formowania się zapisów pamięciowych już po jednej lekcji, pojedyncza ekspozycja uformuje w neuronach pozytywne powiązania z alkoholem.

W doświadczeniach na muszkach owocowych oraz na myszach naukowcy odkryli zmiany w dwóch obszarach.

Po pierwsze, zmieniło się zachowanie mitochondriów. Struktury te wytwarzają w komórkach energię i aby robić to sprawnie, przemieszczają się w różne miejsca. Pod wpływem etanolu ruch ten został zaburzony.

Po drugie, zaburzeniu uległa chemiczna równowaga w niektórych synapsach. Zanotowane modyfikacje okazały się przy tym trwałe i odpowiadały im zmiany w zachowaniu – zarówno myszy, jak i muszki chętniej sięgały później po alkohol nawet po długim czasie.

Informacje zapisane są w mózgu właśnie w systemie synaps, a migracja mitochondriów bierze w tym udział – wyjaśniają naukowcy. Jednak taka praca neuronów może też odpowiadać za powstawanie uzależnień – mózg uczy się dostarczanej przez alkohol czy inną substancję przyjemności.

– Zaobserwowane mechanizmy mogą mieć znaczenie u ludzi, a pierwsze upicie się w młodości to kluczowy czynnik rozwoju późniejszego uzależnienia. Oznacza to, że identyfikacja trwałych, związanych z alkoholem zmian to ważny krok do zrozumienia, jak okazyjne upijanie się może się przerodzić w chroniczne nadużywanie alkoholu – podkreśla prof. Scholz.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.