Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Nieleczone tętniaki mózgu zwiększają ryzyko chorób psychicznych

Udostępnij:

Nieleczony niepęknięty tętniak wewnątrzczaszkowy (UIA) wiązał się z o 10 procent wyższym ryzykiem chorób psychicznych, szczególnie wśród osób młodszych – wykazało nowe badanie.

Naukowcy przeprowadzili retrospektywne badanie obserwacyjne, wykorzystując dane z południowokoreańskiej bazy danych oświadczeń dotyczących zdrowia publicznego z lat 2006–2020, które objęło 85 438 osób z UIA, które zostały dopasowane za pomocą oceny skłonności do 331 123 osób z grupy kontrolnej z ostrą infekcją górnych dróg oddechowych, ale bez UIA.

Pierwszorzędowym wynikiem była 10-letnia częstość występowania chorób psychicznych, skategoryzowanych na podstawie 10. edycji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, kodowanych jako zaburzenia lękowe, związane ze stresem, bezsennością, nadużywaniem alkoholu lub narkotyków, zaburzeniami depresyjnymi, chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniami odżywiania i zaburzeniami psychotycznymi. 

Średni czas obserwacji wynosił 4,2 i 7,5 roku odpowiednio dla grupy UIA i grupy kontrolnej. 

Badanie wykazało, że ogólna częstość występowania chorób psychicznych była istotnie wyższa w grupie UIA w porównaniu z grupą kontrolną (113 vs 90 na 1000 osobolat; współczynnik ryzyka [HR], 1,10; 95 proc. CI, 1,09–1,12), przy czym ryzyko było nieco wyższe wśród mężczyzn niż kobiet.

Ryzyko chorób psychicznych różniło się w zależności od grupy wiekowej, przy czym najwyższą częstość występowania obserwowano wśród osób w wieku 20 i 30 lat, a następnie zmniejszało się wraz z wiekiem i wzrastało u osób w wieku co najmniej 70 lat.

Częstość występowania ciężkich chorób psychicznych wymagających psychoterapii była również istotnie wyższa w grupie UIA w porównaniu z grupą kontrolną (9,36 vs 5,52 na 1000 osobolat; HR, 2,97; 95 proc. CI, 2,85–3,10), z najwyższym ryzykiem wśród osób w wieku 20 i 30 lat, a kobiety miały nieco wyższe ryzyko niż mężczyźni.

Badanie wykazało również, że zaburzenia związane z lękiem i stresem były najbardziej rozpowszechnionymi chorobami psychicznymi, a następnie zaburzenia depresyjne i bezsenność.

Zdaniem współautorki badania, dr Na-Rae Yang, z Ewha Womans University Mokdong Hospital, Ewha Womans University College of Medicine w Seulu w Korei Południowej, ten podwyższony wskaźnik chorób psychicznych sugeruje, że młodsi ludzie mogą być szczególnie narażeni, co wskazuje, że potrzebują ukierunkowanego wsparcia i interwencji w zakresie zdrowia psychicznego.

Badanie zostało opublikowane 26 sierpnia br. w czasopiśmie „Stroke”.

Neurologia subskrybuj newsletter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.