Otyłość a sprawność funkcji poznawczych u osób starszych
Autor: Izabela Żmijewska
Data: 04.02.2013
Źródło: Benito-León J, Mitchell AJ, Hernández-Gallego J i Bermejo-Pareja F. Obesity and impaired cognitive functioning in the elderly: a population-based cross-sectional study (NEDICES). Eur J Neurol 2013; epub ahead of print
Tagi: | zespoły otępienne, otyłość |
Benito-León i wsp. wykazali w grupie 1949 w wieku co najmniej 65 lat związek między otyłością lub nadwagą a gorszą sprawnością funkcji poznawczych mierzoną szeregiem narzędzi neuropsychologicznych.
W sierpniu 2012 r. ukazała się w Neurology praca, w której Singh-Manoux i wsp. przedstawili wyniki obserwacji sprawności funkcji poznawczych w grupie 6401 osób dorosłych [1]. Największa długość okresu obserwacyjnego wyniosła 19 lat. W analizie uwzględniono czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym stężenie frakcji cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Nie stwierdzono szybszego pogarszania się funkcji poznawczych w grupie osób otyłych, ale wykazano, że jest ono u tych pacjentów związane z nieprawidłowym profilem metabolicznym (p = 0.03). W styczniu 2013 r. na stronie internetowej European Journal of Neurology zamieszczono artykuł autorstwa Benito-León i wsp. na temat zależności między wskaźnikiem BMI (body mass index) a funkcjami poznawczymi. Badanie NEDICES (Neurological Diseases in Central Spain study) objęło 1949 osób w wieku co najmniej 65 lat. Zbierano dane dotyczące między innymi: sprawności funkcji poznawczych mierzonej skalą 37-MMSE (Mini-Mental State Examination), płynności werbalnej, inteligencji i pamięci. W badanej grupie znalazło się: 592 osób otyłych, 850 z nadwagą i 507 z prawidłową masą ciała. W analizie uwzględniono wpływ wykształcenia, stosowanych leków, nadciśnienia i alkoholu. Zarówno otyłość, jak i nadwaga, były związane z najniższymi wynikami uzyskiwanymi w parametrach opisujących inteligencję, pamięć, płynność słowną i sprawność psychoruchową. W opinii Benito-León i wsp. wyniki badania wskazują, że istnieje związek między otyłością a pogorszeniem funkcji poznawczych. Warto wziąć pod uwagę, że w przeciwieństwie do analiz Singh-Manoux i wsp., badanie Benito-León i wsp. było przekrojowe.
1. Singh-Manoux A, Czernichow S, Elbaz A i wsp. Obesity phenotypes in midlife and cognition in early old age: the Whitehall II cohort study. Neurology. 2012 Aug 21;79(8):755-62.
1. Singh-Manoux A, Czernichow S, Elbaz A i wsp. Obesity phenotypes in midlife and cognition in early old age: the Whitehall II cohort study. Neurology. 2012 Aug 21;79(8):755-62.