Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

ACG: Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego już dla 45-latków

Udostępnij:
Zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi American College of Gastroenterology (ACG), obecnie zaleca się badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego (CRC) u osób, u których ryzyko określa się jako średnie, począwszy od 45 roku życia.
We wcześniejszych wytycznych badania przesiewowe w kierunku CRC zalecano osobom powyżej 50 lat, w przypadku czarnej rasy wiek początkowy został obniżony do 45 lat (w 2005 roku). Teraz ten wiek obniżony do 45 r. ż. ma być ogólnie obowiązujący.

Nowe wytyczne dostosowują zalecenia ACG do zaleceń American Cancer Society, które obniżyło wiek początkowy do 45 lat dla osób o średnim ryzyku w 2018 r. ACG twierdzi, że aktualna decyzja o obniżeniu wieku badań przesiewowych do 45 lat wynika z coraz liczniejszych doniesień o wzroście częstości występowania CRC u dorosłych w wieku poniżej 50 lat.

Oszacowano, że w Stanach Zjednoczonych osoby urodzone około 1990 r. mają dwukrotnie większe ryzyko raka okrężnicy i cztery razy większe ryzyko raka odbytu w porównaniu z osobami urodzonymi około 1950 r. Autorka aktualnych wytycznych Aasma Shaukat z University Minnesota dodaje: - Fakt, że inne kraje rozwinięte zgłaszają podobny wzrost sugeruje, że zachodni styl życia, którego przykładem jest szczególnie epidemia otyłości, jest znaczącym czynnikiem ryzyka.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.