Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

AOTMiT za refundacją oksaliplatyny w nowotworach hematologicznych oraz dróg żółciowych

Udostępnij:
Rada Przejrzystości AOTMiT na ostatnim posiedzeniu przyjrzała się nowym wskazaniom do stosowania oksaliplatyny w terapii onkologicznej. Uznała za zasadne rozszerzenie refundacji tego preparatu w leczeniu nowotworów dróg żółciowych oraz hematologicznych.
Rada Przejrzystości uznaje za zasadne objęcie refundacją leków zawierających substancję czynną oksaliplatyna we wskazaniach inne niż określone w ChPL:

1) nowotwory dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego (ICD-10: C22-24);
2) chłoniak rozlany z dużych komórek B – DLBCL (ICD-10 C83, C85.7), przewlekła białaczka limfocytowa/chłoniak z małych limfocytów B –Zespół Richtera (ICD-10 C85.7, C83), pozawęzłowy chłoniak z komórek T/NK typu nosowego i inne z komórek T (ICD-10 C84), chłoniak Hodgkina (ICD-10 C81).

Jak podano w uzasadnieniu, w odnalezionych nowych wytycznych opublikowanych od poprzedniej oceny Rady Przejrzystości oksaliplatyna jest wymieniana jako jedna z opcji terapeutycznych w różnych schematach w leczeniu nowotworów dróg żółciowych (NCCN 2021).

W chłoniaku Hodgkina również można zastosować oksaliplatynę w schemacie GemOx po wykorzystaniu opcji terapeutycznych w drugiej linii leczenia (NCCN 2021).W chłoniaku nieziarniczym rozlanym, tj. DLBCL, wytyczne ESMO zalecają stosowanie oksaliplatyny w ramach terapii ratunkowej.

Natomiast wytyczne NCCN 2021 wskazują oksaliplatynę jako jedną z opcji w drugiej i kolejnej linii leczenia DLBCL i MCL. NCCN 2021 zalecają w obwodowych chłoniakach z komórek T stosowanie schematów z oksaliplatyną w drugiej linii leczenia. Natomiast w pozawęzłowym chłoniaku z komórek NK/T typu nosowego schemat z oksaliplatyną (P-GemOx) można zastosować już w pierwszej linii leczenia. W przypadku nawrotu lub oporności choroby wytyczne wskazują na możliwość zastosowania oksaliplatyny w 3 schematach, DHAX, ESHAP i GemOx. W przypadku chłoniaków T-komórkowych wątroby i śledziony w szczególnych okolicznościach można zastosować między innymi schemat z oksaliplatyną (DHAX) – znaleziono wytyczne NCCN 2021 (wersja 5.2021).

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.