ONKOLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Aspiryna może zmniejszać ryzyko raka dróg żółciowych – badanie Mayo Clinic

Udostępnij:
Niewielkie dawki aspiryny przyczyniają się w sposób istotny do zmniejszenia ryzyka rozwoju raka dróg żółciowych. Aspiryna ma właściwości chemoosłaniające, szczególnie przed nowotworami gastroenterologicznymi.
Jak donosi Medscape, cytując autora pracy Lewisa Robertsa z Mayo Clinic w Minneapolis, osoby przyjmujące aspirynę mają od dwuipółkrotnie do trzyipółkrotnie niższe ryzyko zachorowania na raka dróg żółciowych niż ci, którzy jej nie stosują. Praca została opublikowana w czasopiśmie „Hepatologia” 19 kwietnia tego roku.
Wszyscy pacjenci z rakiem dróg żółciowych (CCA) przyjęci przez Mayo Clinic od stycznia 2000 r. do grudnia 2014 r. zostali poddani analizie. Finałowa próba obejmowała 2395 pacjentów z CCA, którzy zostali zakwalifikowani do trzech grup w zależności od typu raka – wewnątrzwątrobowy, wnękowy i dystalny. Badacze wyjaśnili, że te trzy podtypy nowotworu mogą być postrzegane jako różne choroby, ponieważ inaczej się objawiają, inne jest leczenie i rokowanie. Grupę kontrolną liczącą 4769 osób wybrano z biobanku Mayo Clinic.
Do grupy stosujących aspirynę zakwalifikowano tych uczestników badania, którzy przyjmowali ją co najmniej raz w tygodniu. Dawki podzielono na niskie (od 81 do 162 mg na dobę) i wysokie (325 mg na dobę i większe). W sumie aspirynę zażywało 591 pacjentów z rakiem dróg żółciowych i 2129 w grupie kontrolnej.
Pacjenci, u których rozwinął się jeden z trzech podtypów raka dróg żółciowych, w 59 procentach wykazywali mniejsze prawdopodobieństwo przyjmowania aspiryny niż ci z grupy kontrolnej. Wskaźnik skorygowanych szans na korzyść stosujących aspirynę wykazał działanie protekcyjne przeciw rakowi dróg żółciowych i utrzymał się konsekwentnie w wypadku trzech podtypów raka. W porównaniu z osobami niestosującymi aspiryny przyjmujący ją mieli 65 proc. niższe ryzyko rozwoju raka wewnątrzwątrobowego, 66-procentowe niższe ryzyko raka wnękowego i 71 proc. niższe ryzyko raka dystalnego.
Zaobserwowano różnice w działaniu protekcyjnym aspiryny w zależności od czasu jej przyjmowania (powyżej 3 lat oraz 3 lata bądź krócej), a także wielkości dawki, nie stwierdzono zaś żadnej różnicy między tymi, którzy przyjmowali ją codziennie czy w innych odstępach czasu.
Dzięki działaniu przeciwzapalnemu aspiryna mogła łagodzić ryzyko rozwoju raka dróg żółciowych przez wygaszanie zapalenia, dezaktywując odpowiednie szlaki. Zdaniem badaczy, dowody wskazują, że regularne, długotrwałe przyjmowanie aspiryny jest związane z mniejszym ryzykiem wystąpienia wielu nowotworów, zwłaszcza gastroenterologicznych. Potrzebne są jednak potwierdzające badania, zanim aspiryna zostanie zarekomendowana w prewencji raka dróg żółciowych. Ryzyko zachorowania na raka dróg żółciowych zwiększają m.in. infekcje typu B, cukrzyca oraz palenie tytoniu.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.