Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Bezprecedensowe odpowiedzi na leczenie neoadjuwantowe raka okrężnicy

Udostępnij:
Nowe wyniki badania klinicznego NICHE-2 wskazują na – jak to określono – „bezprecedensowe” odpowiedzi patologiczne po 4-tygodniowym neoadjuwantowym leczeniu ipilimumabem w skojarzeniu z niwolumabem pacjentów z rakiem okrężnicy z zaburzeniami w genach naprawy DNA (mismatch repair deficient – dMMR).
W badaniu NICHE-2 uczestniczyło 112 pacjentów z rakiem okrężnicy. Mediana wieku wynosiła 60 lat, a nieco ponad połowę stanowiły kobiety. Chorzy mieli CRC w stadium cT3 dMMR i/lub z zajęciem węzłów chłonnych, ale bez przerzutów i bez objawów niedrożności. Chorobę w stadium 3. wysokiego ryzyka stwierdzono u 74% pacjentów, w tym 64% pacjentów z guzami w stadium klinicznym T4a lub T4b i 62% w stadium radiologicznym N2.

Chorzy otrzymywali jedną dawkę ipilimumabu 1 mg/kg i dwie dawki niwolumabu 3 mg/kg przed operacją, a mediana czasu od pierwszej dawki immunoterapii do operacji wyniosła 5,4 tygodnia.

Odpowiedź patologiczną uzyskało łącznie 99% pacjentów, przy czym 95% pacjentów uzyskało większą odpowiedź patologiczną (major pathologic response – MPR) zdefiniowaną jako ≤10% resztkowej masy guza, a 4% odpowiedź częściową, zdefiniowaną jako 10%–≤50% resztkowej masy guza. Całkowitą odpowiedź patologiczną (pathologic complete response – pCR), ocenianą zarówno w zakresie loży guza, jak i w węzłach chłonnych, łącznie uzyskało 67% pacjentów. Odnotowano różnicę w zakresie pCR pomiędzy 66 pacjentami ze sporadycznymi guzami a 32 pacjentami z zespołem Lyncha (58% vs 78%), jednak z graniczną istotnością statystyczną (p = 0,056).

Opracowanie: dr n. med. Katarzyna Stencel

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.