Specjalizacje, Kategorie, Działy

Cetuximab skuteczny w leczeniu „potrójnie negatywnego” przerzutowego raka piersi.

Udostępnij:
W badaniu II fazy wykazano, że dodanie cetuksymabu do cisplatyny u kobiet chorych na „potrójnie negatywnego” przerzutowego raka piersi podwaja odsetek obiektywnych odpowiedzi klinicznych i medianę przeżycia wolnego od progresji.
„Potrójnie negatywne” raki piersi są nowotworami pozbawionymi ekspresji receptorów estrogenowych (ER-), progesteronowych (PR-) oraz HER2 (HER2-) o bardzo agresywnym przebiegu. Stanowią 15% wszystkich raków piersi. Cechy molekularne i patomorfologiczne raków potrójnie ujemnych są podobne do nowotworów z mutacją genów BRCA1 i BRCA2. Wystąpienie w/w fenotypu nowotworu wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia choroby przerzutowej (około 30%). Mediana całkowitego przeżycia kobiet chorych na przerzutowego TNBC wynosi zaledwie 13 miesięcy.

Podczas 35 kongresu ESMO (European Society for Medical Oncology) przedstawiono badanie II fazy, w którym oceniano skuteczność terapii cetuksymabem w połączeniu z cisplatyną u kobiet chorych na „potrójnie negatywnego” przerzutowego raka piersi (mTNBC). Cetuksymab jest przeciwciałem monoklonalnym skierowanym przeciwko EGFR (Epidermal Growth Factor Receptor – receptor naskórkowego czynnika wzrostu), które jest zarejestrowane w leczeniu raka jelita grubego oraz raka płaskonabłonkowego narządów głowy i szyi.

Do badania zakwalifikowano 173 chore na mTNBC, które z powodu choroby przerzutowej otrzymały wcześniej przynajmniej jeden rodzaj chemioterapii. W jednym ramieniu kobiety otrzymywały cetuksymab (400 mg/m2 – dawka wstępna, następnie 250 mg/m2 co 7 dni) razem z cisplatyną (75 mg/m2 co 3 tygodnie), w drugim cisplatynę w monterapii (randomizacja 2:1). W przypadku progresji choroby w trakcie leczenia cisplatyną w monoterapii chore kobiety otrzymywały cetuksymab z cisplatyną lub sam cetuksymab. Obiektywne odpowiedzi kliniczne na leczenie były równe 20% w grupie otrzymującej schemat z cetuksymabem, natomiast w grupie leczonej cisplatyną w monoterapii były na poziomie 10,3%. Przeżycie wolne od progresji (PFS) wynosiło 3,7 vs 1,5 (p=0,032) miesięcy na korzyść chorych leczonych cetuksymabem z cisplatyną. Działania niepożądane stopnia 3 i 4 obserwowano u 5% wszystkich chorych, natomiast wyższy ich odsetek obserwowano w grupie leczonej cetuksymabem z cisplatyną: wysypka (14% vs 0%), neutropenia (9.6% vs 5.3%), zmęczenie (8.8% vs 7.0%) oraz duszność (6.1% vs 1.8%).
Wyniki powyższego badania klinicznego są obiecujące jednak skuteczność cetuksymabu z cisplatyną u kobiet chorych na mTNBC musi być potwierdzona w badaniu klinicznym III fazy.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.