Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy światło słoneczne jest w stanie wykrywać i atakować komórki rakowe?

Udostępnij:
To pytanie zadała sobie para z Michigan State University. Co się okazało? Praca opublikowana w Scientific Reports wskazuje na to, że technologie zarezerwowane dla energii słonecznej poprawiają istotnie możliwości wykrywania, chirurgii z pomocą obrazowania oraz leczenie raka wskutek barwienia fluoroscencyjnego.
Rozwiązanie testowano na przykładzie raka piersi, płuc oraz skóry na myszach i wygląda obiecująco oraz możliwe, że znajdzie zastosowanie również poza onkologią. Jak wskazują badacze ich praca ma potencjał znacznie większy, bo możliwe, że przyspieszenie reakcji chemicznych ze światłem wpłynie na możliwość zaoferowania go w biomedycynie i szerzej. Jak tłumaczą badacze znaczniki wykorzystywane do diagnozy i leczenia maja swoje wady, bo wywołują spłycony oddech, są wysokotoksyczne dla komórek oraz mają inne działania niepożądane.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.