Specjalizacje, Kategorie, Działy
Fot. Paweł Małecki/Agencja Gazeta

Dr Meder: Krajowa Sieć Onkologiczna pomoże spłacić dług zdrowotny

Udostępnij:
– Zwiększa się liczba zachorowań i zgonów z powodu chorób nowotworowych na świecie, jak i w Polsce. Po latach zaniedbań i zaniechań trzeba na nowo odbudowywać w naszym kraju sieć onkologiczną – powiedział dr n. med. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.
Z danych GLOBOCAN przedstawionych podczas konferencji Onkologia 2022 wynika, że w 2020 r. na nowotwory na świecie zachorowało 19,3 mln osób, a prawie 10 mln zmarło. Dwa lata wcześniej w 2018 r. choroby nowotworowe wykryto u 17 mln ludzi, a 9,5 mln chorych zmarło. W Unii Europejskiej w 2020 r. na schorzenia te zachorowało 2,7 mln osób, a zmarło – 1,3 mln. Z kolei w naszym kraju choroby nowotworowe w 2019 r. wykryto u 171 tys. Polaków, a ponad 100 tys. pacjentów zmarło.

Według prezesa Polskiej Unii Onkologii do 2040 r. liczba zachorowań i zgonów na nowotwory na świecie zwiększy się co najmniej o połowę. Przewiduje się, że zachoruje wtedy prawie 30 mln pacjentów, a około 16,5 mln umrze. Choroba nowotworowa rozwinie się u 20 proc. osób na świecie.

Specjalista zaznacza jednak, że dzięki postępowi medycyny coraz więcej osób żyje z chorobą nowotworową. GLOBOCAN ocenia, że 50 mln ludzi na świecie żyje z tych schorzeniem co najmniej 5 lat. W Polsce z chorobą nowotworową żyje co najmniej 50 tys. osób.

– Poważnym problemem są związane z pandemią COVID-19 reperkusje ostatnich dwóch lat widoczne zarówno w Polsce, jak i na świecie. Skutkiem tego są opóźnienia we wczesnej diagnozie, które teraz stopniowo nadrabiamy – zaznaczył dr Janusz Meder.

Specjalista przypomniał, że wczesne wykrycie choroby nowotworowej ma kluczowe znaczenie dla jej wyleczenia. – W naszym kraju wyniki leczenia nowotworów wciąż o 10–15 punktów procentowych odbiegają od tego, co udaje się uzyskać w Europie Zachodniej i USA – dodał.

Z danych przedstawionych przez specjalistę wynika, że w USA pięcioletnie wyleczenia osiągane są u 70–80 proc. chorych na nowotwory, a w Unii Europejskiej u 60–70 proc. W Polsce udaje się wyleczyć średnio około 50 proc. chorych, natomiast wśród dzieci cierpiących na nowotwory skuteczność terapii sięga 80 proc. Większe są też efekty leczenia wśród kobiet: pięcioletnie przeżycia uzyskiwane są u 60 proc. pacjentek i 41 proc. pacjentów.

Krajowa Sieć Onkologiczna poprawi dostęp do diagnostyki i leczenia
Zdaniem prezesa Polskiej Unii Onkologii po 15 latach zaniedbań i zaniechań trzeba na nowo odbudowywać w naszym kraju sieć onkologiczną. Zaznaczył, że była ona tworzona w naszym kraju już przed ponad 50 laty z inicjatywy prof. Tadeusza Koszarowskiego – wyprzedzając zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia o 7 lat – ale potem ją zarzucono.

– Teraz musimy nadrabiać zaległości. Temu ma służyć Krajowa Sieć Onkologiczna, która po okresie pilotażowym w większym zakresie ruszy w pierwszym kwartale 2023 r. Ta strategia otwiera szeroko bramy, żeby zmienić losy pacjentów i żeby było tak jak w Europie Zachodniej, tam gdzie wyniki leczenia są najlepsze – przekonywał onkolog.

Krajowa Sieć Onkologiczna ma zapewnić leczenie kompleksowe i skoordynowane zgodne z najnowszymi standardami terapii. Zagwarantowane ma być również monitorowanie jakości leczenia w poszczególnych ośrodkach. A dostęp do najnowszej terapii ma być zapewniony bez względu na miejsce zamieszkania. – Na to też zwraca się uwagę w Europejskim Planie Walki z Rakiem – dodał dr Meder.

Wiele zależy od nas samych
Od nas zależy – a nie tylko od systemu opieki medycznej – czy zachorujemy na chorobę nowotworową. – Czujność onkologiczna potrzebna jest też ze strony pacjentów, nie tylko lekarzy – zaznaczył. Powołał się na badania naukowe, z których wynika, że ryzyko zachorowania na raka w znacznym stopniu zależy od stylu życia.

– Ocenia się, że 40–50 proc. z nas by nie zachorowało lub znacznie później dzięki odpowiedniemu stylowi życia. Ogromną rolę pełni edukacja zdrowotna w tym zakresie, prowadzona już od najmłodszych lat. Tylko w ten sposób będzie można zmienić niekorzystne statystyki zachorowań i zgonów na choroby nowotworowe – przekonywał dr Janusz Meder.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.