Specjalizacje, Kategorie, Działy
Dr hab. Rafał Stec, kierownik Kliniki Onkologii WUM

Dr Rafał Stec: W Klinice Onkologii stawiamy na kompleksowe leczenie i kształcenie kadr

Udostępnij:
Klinika Onkologii WUM skupia się na leczeniu pacjentów z chorobą nowotworową płuc, układu pokarmowego oraz nowotworach rzadkich. Ważnym celem działalności placówki będzie też kształcenie kadry medycznej. Uniwersytet opracował własne minimum programowe nauczania onkologii. We wtorek (28 stycznia) oficjalnie otwarto tę nową placówkę.
Klinika Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, na której czele stoi dr hab. Rafał Stec, funkcjonuje w strukturze Kliniki Chorób Wewnętrznych Hematologii i Onkologii. Działalność leczniczą rozpoczęła początkowo jako oddział dzienny, a od grudnia 2019 r. także jako stacjonarny.

Kompleksowe leczenie w jednym miejscu
Zespół kliniki tworzy 12 lekarzy specjalistów z dziedziny onkologii klinicznej, wysoko wykwalifikowany personel pielęgniarski oraz psychoonkolog. W ośrodku leczeni są głównie pacjenci z rozpoznaną chorobą nowotworową płuc, układu pokarmowego oraz nowotworami rzadkimi. Do dyspozycji pacjentów wymagających opieki onkologicznej jest pięć dwuosobowych sal wyposażonych w specjalistyczny sprzęt oraz sala chemioterapii jednodniowej z ośmioma stanowiskami, która zapewnia chorym komfort leczenia.

- Stworzenie Kliniki Onkologii gwarantuje dostęp do najwyższych standardów usług i pozwala na przeprowadzenie wielodyscyplinarnego, kompleksowego procesu leczenia onkologicznego w jednym miejscu, co zwiększa komfort pacjenta oraz znacznie podnosi jakość leczenia. Działalność kliniki doskonale wpisuje się w plan poprawy wyników leczenia chorych na nowotwory oraz Narodową Strategię Onkologiczną. Istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na usługi medyczne w zakresie onkologii klinicznej. Obserwujemy ciągły wzrost zachorowań na nowotwory: obecnie odnotowywanych jest ok. 170 tys. nowych przypadków rocznie, a milion pacjentów już wcześniej zdiagnozowanych objętych jest stałą opieką onkologiczną - mówił prof. Mirosław Wielgoś, rektor WUM.

Kształcenie kadry to priorytet
Celem utworzenia kliniki onkologicznej jest nie tylko leczenie pacjentów, ale też kształcenie kadry medycznej. W Klinice Onkologii WUM mają szansę na edukację studenci Wydziału Lekarskiego, w tym także studenci English Division WL.

- Uczelnie medyczne, zwłaszcza te z tradycjami, są najlepszym miejscem do kształcenia studentów. Dydaktyka, doświadczenie w zakresie nauczania oraz wysoki poziom naukowy gwarantują odpowiednią jakość kształcenia. Klinika Onkologii w zakresie dydaktyki studentów oferuje wyjątkowe, wieloprofilowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów, m.in. rzadkich z naciskiem na personalizację i interdyscyplinarność w ścisłej współpracy z zakładami teoretycznymi głównie patomorfologii, genetyki medycznej, immunologii czy biologii molekularnej – stwierdził dr hab. Rafał Stec, kierownik Kliniki Onkologii WUM.

WUM opracował minimum programowe w nauczaniu onkologii, co ma poprawić jakość szkolenia, podnieść poziom edukacji w zakresie onkologii oraz zachęcić przyszłych lekarzy do wyboru specjalizacji z tej dziedziny. Jak zauważyli specjaliści, onkologia wydaje się jedyną specjalizacją medyczną, która nie została pełnoprawną dziedziną uniwersytecką, a nauczanie odbywa się głównie w ramach innych specjalizacji. Jednocześnie ze względu na zapotrzebowanie na onkologiczne usługi medyczne konieczne jest zachęcenie studentów do pracy w tej dziedzinie medycyny. Prognozy epidemiologiczne wskazują̨, że w najbliższej przyszłości liczba zgonów będzie wzrastać́ z uwagi na starzenie się̨ społeczeństw, zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych.

- Stworzenie możliwości edukacji pozwala na wielopokoleniowe kształcenie nowych kadr naukowo-badawczych oraz umożliwia „wyszukanie” najlepszych studentów, którzy chcieliby rozpocząć karierę w dziedzinie onkologii klinicznej. W wielu krajach Unii Europejskiej (UE) zostały zauważone istotne rozbieżności w zakresie poziomu kompleksowej opieki onkologicznej, co bezpośrednio się przekłada na skuteczność leczenia, a niewątpliwie jest wynikiem jakości kształcenia studentów. To czego przyszli lekarze nauczą się na studiach, pomimo wykonywania innej specjalności niż onkologiczne, może być kluczowe dla rozpoznania nowotworu na wczesnym etapie, a w efekcie prowadzić do całkowitego wyleczenia. W przypadku leczenia nowotworów konieczna jest wyjątkowa, indywidualna i specyficzna analiza każdego pacjenta na podstawie profilu genetycznego choroby nowotworowej. Dlatego opieramy naszą opiekę nad pacjentami na 3 filarach: interdyscyplinarności, precyzyjności oraz personalizacji – zaznaczył dr hab. Rafał Stec.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.