Duże zmiany w refundacji w hematoonkologii ►
– W ostatnich latach nastąpił ogromny postęp w hematoonkologii. Śmiało można powiedzieć, że leczymy zgodnie ze standardami światowymi. Natomiast to, czego oczekujemy, to między innymi poprawa dostępności do diagnostyki oraz wdrożenie rozwiązań, które zapewnią choremu kompleksową i koordynowaną opiekę – powiedziała podczas kongresu Wizja Zdrowia prof. Ewa Lech-Marańda, konsultant krajowa w dziedzinie hematologii.
W sesji „Priorytety w obszarze chorób hematoonkologicznych” podczas VIII Kongresu Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny poza prof. Lech-Marańdą udział wzięli:
- Krzysztof Giannopoulos, prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, kierownik Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie,
- Sebastian Giebel, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Narodowego Instytutu Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach, prezes Polskiej Grupy ds. Leczenia Białaczek u Dorosłych i wiceprezes Polskiej Grupy Badawczej Chłoniaków, z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Oddział Gliwice,
- Mateusz Oczkowski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia,
- Aneta Szudy-Szczyrek z Katedry i Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznrgo w Lublinie,
- Agnieszka Wierzbowska z Katedry i Kliniki Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Panel moderował Jakub Gierczyński, ekspert rynku zdrowia.
Nagranie sesji poniżej – pod wideo dalsza część tekstu.
Oczekiwane zmiany na listach refundacyjnych
– W ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił rozkwit refundacji w
hematologii i hematoonkologii. Zrefundowano 75 nowych cząsteczkowskazań w 26
chorobach hematologicznych nowotworowych i nienowotworowych, w tym terapię CAR-T u chorych na ostre białaczki limfoblastyczne
w populacji dzieci i osób młodych oraz u chorych na chłoniaki – powiedziała prof.
Lech-Marańda.
Ekspertka podczas panelu oceniła zmiany, jakie zaszły na listach refundacyjnych od początku 2024 r.
Jak wskazała, styczniowa lista refundacyjna uzupełniła leczenie pierwszej linii o nowoczesne leki dla chorych na szpiczaka plazmocytowego oraz na chłoniaki agresywne z komórek B (DLBCL). Rozszerzony dostęp do leczenia pierwszej linii mieli też chorzy na przewlekłą białaczkę limfocytową.
Na kwietniowej liście pojawił się długo oczekiwany ibrutynib w połączeniu z wenetoklaksem w pierwszej linii leczenia dla chorych na ostrą białaczkę szpikową. Nastąpiło także rozszerzenie dostępu do akalabrutynibu, jeżeli chodzi o wskazania dla chorych na oporną lub nawrotową CLL.
Natomiast rytuksymab, który był do tej pory dostępny w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL) został dołączony do programu lekowego dla chorych na pierwotną małopłytkowość immunologiczną.
W lipcowym wykazie pojawił się oczekiwany mosunetuzumab – pierwszy nowoczesny lek dla chorych na opornego nawrotowego chłoniaka grudkowego.
– Szczególne podziękowania należą się resortowi zdrowia, zwłaszcza dyrektorowi Mateuszowi Oczkowskiemu za listę październikową, na której znalazło się wiele bardzo potrzebnych terapii – powiedziała konsultant.
Leczenie uzupełnione otrzymali pacjenci z chłoniakami agresywnymi z komórek B i ostrą białaczką limfoblastyczną (terapia CAR-T dla chorych powyżej 26 lat).
Z kolei na immunologiczną zakrzepową plamicę małopłytkową (chorobę nienowotworową, ultra rzadką) dostępny jest kaplacyzumab dla młodzieży powyżej 12 lat i dorosłych.
Badania immunofenotypowe podstawą w diagnostyce
Odnośnie do priorytetów w zapotrzebowaniu na świadczenia, w
ocenie prof. Lech-Marańdy ważna jest poprawa dostępności do diagnostyki.
– Badania immunofenotypowe są absolutnie podstawą w hematologii. Wielokrotnie wnioskowałam o to, aby to badanie zakwalifikować do wykazu świadczeń gwarantowanych, ale chodzi również o to, abyśmy mogli je wykonywać nie tylko z poziomu szpitali, ale także z poziomu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – stwierdziła ekspertka.
Jak dodała, specjaliści postulują także o ponowną wycenę ryczałtów diagnostycznych w programach lekowych.
Zdaniem prof. Lech-Marańdy potrzebne są również rozwiązania organizacyjne zapewniające kompleksową i koordynowaną opiekę hematologiczną opartą na współpracy między ośrodkami.