Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

FDA: Terapia LuPSMA może być przełomem w leczeniu raka prostaty

Udostępnij:
FDA wydała decyzję o uznaniu za przełomową terapię celowaną radioligandem 177Lu-PSMA-617 (LuPSMA) w leczeniu pacjentów z przerzutowym rakiem prostaty opornym na kastrację (mCRPC). Kolejnym krokiem jest rejestracja leku.
Decyzja FDA, która przyspieszy ścieżkę rejestracyjną LuPSMA w tym wskazaniu, opiera się na wynikach badania fazy 3 VISION. Wykazano w nim istotną statystycznie poprawę całkowitego przeżycia (OS) po dodaniu celowanej terapii radioligandowej 177Lu-PSMA-617 (LuPSMA) do standardowego leczenia u pacjentów z postępującym, przerzutowym rakiem gruczołu krokowego opornym na kastrację. Dodanie LuPSMA doprowadziło do poprawy takich wskaźników, jak przeżycie wolnego od progresji radiograficznej ( wydłużenie o 5,3 miesiąca) oraz ryzyka zgonu (zmniejszenie o 40%).

– To badanie pokazuje alternatywę dla tradycyjnych terapii poprzez zastosowanie promieniowania ukierunkowanego na antygen PSMA. Promieniowanie to może być więc dostarczane bezpośrednio do komórek raka prostaty, a dzięki temu przeżywalność znacznie się poprawia. Jeśli terapia radioligandem PSMA zostanie dopuszczona do obrotu, może stać się ważną opcją terapeutyczną dla pacjentów z oporną na leczenie chorobą – powiedział prezydent ASCO, dr Lori J. Pierce.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.