Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

FDA zarejestrowała melfalan w terapii przerzutowego raka wątroby

Udostępnij:
FDA zarejestrowała melfalan do wstrzykiwań (system dostarczania do wątroby) u dorosłych pacjentów z czerniakiem błony naczyniowej oka z nieoperacyjnymi przerzutami do wątroby zajmującymi mniej niż 50 proc. wątroby, kwalifikującymi się do resekcji lub napromieniania.
Skuteczność terapii oceniano w jednoramiennym, wieloośrodkowym, otwartym badaniu klinicznym FOCUS (NCT02678572) z udziałem 91 pacjentów z czerniakiem błony naczyniowej oka i nieoperacyjnymi przerzutami do wątroby. Do badania włączono także pacjentów z przerzutami pozawątrobowymi ograniczonymi do kości, tkanki podskórnej, węzłów chłonnych lub płuc, jeśli zagrażające życiu ognisko przerzutowe czerniaka znajdowało się w wątrobie, a przerzuty pozawątrobowe kwalifikowały się do resekcji lub radioterapii. Główne kryteria wykluczenia obejmowały przerzuty w ≥50% miąższu wątroby, marskość wątroby klasy B lub C w skali Child-Pugh lub zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B lub C.

Głównymi parametrami skuteczności były odsetek obiektywnych odpowiedzi (ORR) i czas utrzymywania się odpowiedzi (DoR), oceniane centralnie, przez niezależny komitet na podstawie kryteriów RECIST v1.1. ORR wyniósł 36,3% (95% przedział ufności [CI] 26,4; 47), a mediana DoR – 14 miesięcy (95% CI 8,3; 17,7).

Melfalan (HEPZATO) podaje się przez załączone urządzenie, wątrobowy system podawania (Hepatic Delivery System, HDS), drogą infuzji do tętnicy wątrobowej co 6 do 8 tygodni, łącznie maksymalnie 6 infuzji. Zalecana dawka melfalanu wynosi 3 mg/kg w przeliczeniu na idealną masę ciała, a maksymalna dawka wynosi 220 mg podczas jednego podania. Informacje dotyczące przepisywania HEPZATO KIT zawierają ostrzeżenie w ramce dotyczące poważnych powikłań okołozabiegowych, w tym krwotoku, uszkodzenia komórek wątroby i epizodów zakrzepowo-zatorowych.

Informacje dotyczące przepisywania leku zawierają również ostrzeżenie w ramce dotyczące supresji szpiku, powodującej ciężkie zakażenie, krwawienie lub objawową niedokrwistość. Ze względu na ryzyko poważnych powikłań okołozabiegowych, w tym krwotoku, uszkodzenia komórek wątroby i zdarzeń zakrzepowo-zatorowych, HEPZATO KIT jest dostępny wyłącznie w ramach programu oceny i łagodzenia ryzyka HEPZATO KIT REMS (Risk Evaluation and Mitigation Strategy, REMS).

Najczęstszymi (≥20%) działaniami niepożądanymi lub nieprawidłowymi wynikami badań laboratoryjnych były małopłytkowość, zmęczenie, niedokrwistość, nudności, bóle mięśniowo-szkieletowe, leukopenia, ból brzucha, neutropenia, wymioty, zwiększenie aktywności aminotransferazy alaninowej, przedłużony czas częściowej tromboplastyny po aktywacji, zwiększenie aktywności aminotransferazy asparaginianowej, zwiększenie aktywności fosfatazy zasadowej we krwi i duszność.

Przeciwwskazania do stosowania HEPZATO i HEPZATO KIT obejmują: pacjentów z aktywnymi przerzutami wewnątrzczaszkowymi lub zmianami w mózgu ze skłonnością do krwawień; niewydolność wątroby, nadciśnienie wrotne lub znane żylaki zagrożone krwawieniem; operację lub leczenie wątroby w ciągu ostatnich 4 tygodni; niekontrolowaną koagulopatię; brak możliwości bezpiecznego zastosowania znieczulenia ogólnego, w tym z powodu aktywnych chorób serca i niestabilnych zespołów wieńcowych (niestabilna lub ciężka dławica piersiowa lub zawał mięśnia sercowego), nasileniem lub nowym wystąpieniem zastoinowej niewydolności serca; znaczne zaburzenia rytmu lub ciężką chorobę zastawkową; alergię lub znaną nadwrażliwość na melfalan w wywiadzie; alergię lub znaną nadwrażliwość na składnik lub materiał zastosowany w zestawie HEPZATO w wywiadzie, w tym alergię na lateks kauczuku naturalnego w wywiadzie; alergię lub nadwrażliwość na heparynę w wywiadzie lub obecność małopłytkowości indukowanej heparyną oraz ciężką reakcję alergiczną na kontrast jodowy w wywiadzie, której nie udało się opanować premedykacją lekami przeciwhistaminowymi i kortykosteroidami.

Opracowanie: dr n. med. Katarzyna Stencel

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.