Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

FDA zatwierdziła pierwszy lek zapobiegający GVHD u pacjentów z rakiem

Udostępnij:
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła abatacept w połączeniu z lekami immunosupresyjnymi w celu zapobiegania ostremu przeszczepowi przeciwko gospodarzowi (GVHD) u dorosłych i dzieci poddawanych przeszczepieniu krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.
Przeszczep przeciw gospodarzowi (Graft-Versus-Host Disease – GVHD) to choroba, a raczej reakcja organizmu, która pojawia się u osoby, u której dokonano przeszczepu allogenicznego komórek układu krwiotwórczego. Do przeszczepu przeciw gospodarzowi dochodzi wtedy, gdy limfocyty T rozpoznają organizm biorcy jako obcy i zaczynają go atakować, doprowadzając do jego niszczenia.

Abatacept został pierwotnie zatwierdzony w 2005 roku do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów dorosłych, również do leczenia wielostawowego młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów i łuszczycowego zapalenia stawów dorosłych.

Bezpieczeństwo i skuteczność preparatu w leczeniu GVHD oceniano w dwóch oddzielnych badaniach. W jednym z nich (GVHD-1) lek był stosowany u pacjentów w wieku 6 lat i starszych, którzy przeszli przeszczep komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

W podwójnie zaślepionym, kontrolowanym placebo badaniu 186 pacjentów przeszło przeszczep komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy i losowo otrzymywało abatacept lub placebo w połączeniu z lekami immunosupresyjnymi.

W badaniu mierzono przeżycie bez GVHD w stopniu ciężkim (III–IV), przeżycie całkowite i przeżycie bez GVHD w stopniu umiarkowanie ciężkim (stopień II–IV) 6 miesięcy po przeszczepie.

Przeżycie ciężkiej GVHD nie uległo znaczącej poprawie po zastosowaniu abataceptu w porównaniu z placebo, zgodnie z oświadczeniem prasowym FDA.

Jednak całkowite przeżycie uległo poprawie (97% vs 84%), podobnie jak przeżycie bez aGVHD umiarkowanie ciężkie (50% vs 32%).

Dodatkowych dowodów skuteczności dostarczyło GVHD-2, badanie kliniczne oparte na rejestrze, przeprowadzone z wykorzystaniem rzeczywistych danych z Centrum Międzynarodowych Badań nad Przeszczepami Krwi i Szpiku u pacjentów, którzy przeszli przeszczep komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.

W badaniu tym porównano wyniki leczenia 54 pacjentów leczonych abataceptem w skojarzeniu ze standardowymi lekami immunosupresyjnymi z 162 pacjentami leczonymi samymi standardowymi lekami immunosupresyjnymi.

Całkowity wskaźnik 6-miesięcznego przeżycia wyniósł 98% dla abataceptu w porównaniu z 75% dla samej immunosupresji.

Najczęstsze działania niepożądane po zastosowaniu abataceptu w zapobieganiu aGVHD obejmują niedokrwistość, nadciśnienie, reaktywację/zakażenie cytomegalowirusem (CMV), gorączkę, zapalenie płuc, krwawienie z nosa, obniżony poziom limfocytów CD4, podwyższony poziom magnezu we krwi i ostre uszkodzenie nerek.

Pacjenci otrzymujący abatacept powinni być monitorowani pod kątem reaktywacji wirusa Epsteina-Barr i otrzymywać leki zapobiegawczo przed rozpoczęciem terapii i przez 6 miesięcy po przeszczepie. Powinny być również monitorowane pod kątem infekcji/reaktywacji CMV przez 6 miesięcy po przeszczepie.

Abatacept otrzymał przełomowe, sieroce i priorytetowe oznaczenia FDA dla tego wskazania.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.