Specjalizacje, Kategorie, Działy

Finansowanie onkologii zależy od regionu

Udostępnij:
Poziom wydatków na leczenie powoduje ograniczony dostęp do nowoczesnych leków. - NFZ nie może być wyrocznią. W dodatku nie istnieją procedury, które pozwalałyby odwołać się od decyzji Funduszu - mówi Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.
Onkolodzy krytykują formułę tzw. chemioterapii niestandardowej, która jest ich zdaniem jedynie określenie administracyjnym, nie mającym nic wspólnego z wiedzą medyczną. W dodatku uzyskanie zgody na jej stosowanie jest długotrwałe, po drugie - istnieją istotne dysproporcje w dostępie do niej w zależności od miejsca zamieszkania.

Profesor Tadeusz Pieńkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii-Instytucie w Warszawie mówił wręcz o zależności między miejscem zamieszkania a możliwością leczenia. Wskazał na różnice w finansowaniu chemioterapii niestandardowej między regionami.

- Największe wydatki w przeliczeniu na jednego mieszkańca województwa są ponoszone na takie leczenie na Mazowszu - 6,22 złotych, najmniejsze zaś na Dolnym Śląsku - 63 grosze - mówił profesor.

Co gorsze dziś lekarze coraz częściej zastanawiają się nie nad tym jak leczyć, ale jak to leczenie rozliczyć – podkreślał Pieńkowski.

- Wprowadzenie koszyka świadczeń gwarantowanych spowodowało petryfikację systemu, w efekcie wprowadzenie zmian do programu terapeutycznego jest praktycznie niemożliwe – dodaje prof. Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii. – Nie wiem kto pisał kryteria włączenia i wyłączenia pacjentów do poszczególnych programów, ale jest w nich wiele dziwnych zapisów.

Jego zdaniem w wielu przypadkach kryteria te wzięto wprost z wymagań stawianych badaniom klinicznym, które jednak różnią się od „normalnej” praktyki klinicznej.

Z kolei wiceminister zdrowia Adam Fronczak przekonuje, że polska onkologia jest z roku na rok lepiej finansowana, co jednak w zderzeniu z potrzebami bywa niedostrzegane przez pacjentów. Na przykład wartość programów terapeutycznych realizowanych w onkologii, według danych NFZ wzrosła z około 250 mln zł w 2005 roku do 550 mln zł w roku minionym.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.