Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

HIPEC w Radomskim Centrum Onkologii

Udostępnij:
W Polsce metodę HIPEC stosuje zaledwie kilka najnowocześniejszych ośrodków onkologicznych. To nadzieja dla chorych na nowotwory z przerzutami do otrzewnej. Leczenie jest w całości refundowane przez NFZ.
HIPEC, czyli Dootrzewnowa Chemioterapia Perfuzyjna w Hipertermii (ang. HIPEC - Hyperthermic IntraPEritoneal Chemotherapy), polega na połączeniu operacji chirurgicznej z chemioterapią. Podczas zabiegu chirurgicznego usuwa się guz nowotworowy z jamy otrzewnej i dootrzewnowo podaje chemioterapię. Celem jest zniszczenie wszystkich zmian, które pozostały w jamie otrzewnej po wycięciu guza. Terapię stosuje się w leczeniu niektórych rzadkich nowotworów, takich jak rak wyrostka robaczkowego, międzybłoniaka otrzewnej czy śluzaka rzekomego otrzewnej. Poza tym ma ona zastosowanie w leczeniu przerzutów raka jajnika, raka jelita grubego oraz raka żołądka.

– HIPEC jest szansą szczególnie dla kobiet z późno wykrytym rakiem jajnika, który daje przerzuty do otrzewnej. W zaawansowanym stadium tego nowotworu szanse na przeżycie pięciu lub więcej lat ma jedynie 40 proc. pacjentek. Metoda ta może zwiększyć czas przeżycia w przypadku tego nowotworu o 50 proc. – mówi dr n. med. Jerzy Kuśnierz, specjalista chirurgii onkologicznej z Radomskiego Centrum Onkologii.

Zachęcamy do subskrypcji newslettera serwisu Onkologia „Newslettery tematyczne Termedii”.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.