Specjalizacje, Kategorie, Działy
iStock

Leczenie otyłości i nowotworów oraz prawa pacjenta pod lupą NIK

Udostępnij:
W planie Najwyższej Izby Kontroli na 2023 r. znajduje się aż 90 tematów systematycznej kontroli. Część z nich dotyczyć będzie szeroko pojętego zdrowia, w tym dostępu do świadczeń i leków. Czym jeszcze zajmie się izba?
Najwyższa Izba Kontroli informuje, że „problematyka ochrony zdrowia i leczenia to jeden z priorytetowych kierunków jej działania – dlatego też NIK zbada te obszary zdrowia, które budzą najwięcej emocji, i w których dostęp pacjentów do świadczeń jest utrudniony”.

Leczenie onkologiczne i stomatologiczne
Pierwszym obszarem, który skontroluje NIK, będzie dostępność do opieki stomatologicznej. Izba chce sprawdzić, czy resort zdrowia zapewnił dostęp do tego świadczenia wszystkim uprawnionych do opieki stomatologicznej finansowanej ze środków publicznych.

W 2023 roku izba zbada również dostępność publicznego leczenia onkologicznego. Tutaj również niezwykle istotne pozostaje pytanie, czy zapewniono dostęp do kompleksowego leczenia onkologicznego finansowanego ze środków publicznych i czy korzystają z niego w równym stopniu wszyscy potrzebujący.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
Ze szczególną uwagą kontrolerzy przyjrzą się sferze, która w ostatnich latach wywoływała wielkie kontrowersje – opiece psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą oraz świadczonej młodym obywatelom pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej. Szczególnie istotne z punktu widzenia kontroli jest to, czy wdrażane rozwiązania zapewniają właściwą opiekę psychiatryczną nad dziećmi i młodzieżą.

Poza tym izba przyjrzy się rządowemu programowi pilotażowemu leczenia ostrej formy udaru niedokrwiennego, skontroluje, jak przebiega zabezpieczenie państwa w krew i jej składniki, a także, jak zamierzamy leczyć dorosłych z otyłością.

Leki na receptę i prawa pacjenta
Izba planuje również sprawdzić, jak przebiega nadzór nad dopuszczeniem i obrotem lekami bez recepty w świetle bezpieczeństwa pacjentów. Chodzi przede wszystkim o to, czy procedura dopuszczania do obrotu leków bez recepty (OTC) i nadzór nad ich obrotem gwarantuje bezpieczeństwo pacjentów je stosujących.

Dużo uwagi NIK poświęci także przestrzeganiu praw pacjenta w systemie ochrony zdrowia – ponadto izba 20 procent swojego potencjału kontrolnego zachowa w rezerwie na tzw. kontrole doraźne, które wynikają z bieżących wyzwań i zjawisk.

Plan pracy izby w całości do obejrzenia poniżej.



Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając je po kliknięciu w: Plan pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2023 rok.

Przeczytaj także: „Wyciągajmy wnioski z raportów Najwyższej Izby Kontroli”.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.