Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Małopolska. W 2024 r. ponad 670 tys. kobiet może skorzystać z profilaktyki raka piersi

Udostępnij:
W ubiegłym roku z programu profilaktyki raka piersi skorzystało jedynie 75 tys. mieszkanek Małopolski. W tym może to zrobić ponad 670 tys., bo program jest poszerzony i obejmuje kobiety w wieku od 45 do 74 lat – poinformował w piątek małopolski oddział NFZ.
Program dla kobiet od 45 do 74 lat
Do programu kwalifikują się kobiety, które nie wykonywały tego rodzaju badania w ostatnich 24 miesiącach i te, które ze względu na szczególne czynniki ryzyka otrzymały pisemne wskazanie, by badać się częściej.

Badanie można wykonać w ośrodkach stacjonarnych i w mammobusach. Tylko w styczniu mammobusy wyjadą na drogi Małopolski 63 razy, dotrą m.in. do miejscowości: Jerzmanowice, Wieprz, Baranówka, Lisia Góra i Iwanowice Dworskie. Harmonogram postojów mobilnych gabinetów jest na stronie małopolskiego NFZ w zakładce "Profilaktyka z NFZ".

W 2023 r. prawie 75 tys. Małopolanek skorzystało z programu profilaktyki raka piersi, przy czym ponad 41 tys. wykonało mammografię w mammobusach. Ponad 3,8 tys. skierowano do dalszej diagnostyki, obejmującej m.in. dodatkowe badania obrazowe czy biopsję.

NFZ szacuje, że w 2024 r. ponad 670 tys. Małopolanek może skorzystać z programu. Od listopada ubiegłego roku obejmuje on kobiety w wieku od 45 do 74 lat. Wcześniej był to wiek od 50 do 69 lat.

Nowotwór złośliwy piersi jest jednym z najczęściej występujących wśród Polek. W 2020 r. taką diagnozę usłyszało niemal 18 tys. kobiet, zmarło prawie 7 tys.

Przeczytaj także: "Program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy został rozszerzony" i "Polki częściej niż inne Europejki umierają na raka piersi".

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.