Specjalizacje, Kategorie, Działy

NFZ swoje na temat kontraktu Affidei w Otwocku, mapy potrzeb zdrowotnych swoje

Udostępnij:
Mapy potrzeb zdrowotnych uwzględniają ośrodek radioterapii w Otwocku. Placówka już jest, ale NFZ odmawia kontraktu. Czy chodzi o zmuszenie prywatnego właściciela do demontażu sprzętu i budowę nowego ośrodka tym razem ze środków publicznych?
- Obawiam się, że jeśli NFZ nie przyzna kontraktu ośrodkowi radioterapii w Otwocku na 2018 rok, będziemy zmuszeni do demontażu akceleratorów i uruchomiania ich tam, gdzie mamy finansowanie, gdy tymczasem za parę lat zostanie podjęta decyzja o budowie ze środków publicznych placówki radioterapii w Otwocku, bo tak wynika z map potrzeb zdrowotnych – mówi Agnieszka Szpara, prezes Affidea Polska.

Ośrodek Affidei w Otwocku działa od 2013 roku. W latach 2013- 2014 firma leczyła radioterapią około 3 tys. pacjentów bez kontraktu z NFZ. Obecnie ponosi koszty utrzymania, przeglądów technicznych akceleratorów, w każdej chwili gotowych do uruchomienia. Ośrodek mieści się w lesie, co zdobyło uznanie pacjentów, którzy zebrali 12 tys. podpisów popierających udzielenie finansowania.

W sierpniu 2017 roku Mazowiecki NFZ ogłosił konkurs na finansowanie świadczeń z zakresu teleradioterapii i brachyterapii. Jak mówi mec. Andrzej Balicki, w ogłoszeniu zaznaczono, że umowa zostanie podpisana z maksymalnie dwoma świadczeniodawcami. Oferty złożyli Wojskowy Instytut Medyczny i Affidea. W trakcie negocjacji zaproponowano Affidei podział kontraktu w stosunku 65 procent dla WIM i 35 procent dla ośrodka w Otwocku (3 mln zł). Firma zgodziła się na to tym bardziej, że jej wyjściowa cena i tak była niższa o 10 procent. Nie było zastrzeżeń NFZ odnośnie wyposażenia, czy parametrów technicznych i jakościowych. W efekcie 100 procentowy zakres kontraktu został przyznany WIM, Affidei 35 procentowy, co oznaczało brak możliwości podpisania umowy z 2 świadczeniodawcami, a jedynie z WIM, co uczyniono. Affidea złożyła odwołanie zarzucając NFZ prowadzenie negocjacji pozornych oraz nierówne traktowanie oferentów. Bez skutku. NFZ pozostał nieugięty uzasadniając odmowę podpisania umowy z Afiideą prawem indywidualnego wyboru oferty. Obecnie Affidea czeka na ponowne rozpatrzenie jej wniosku. NFZ może uznać argumenty i ponownie przyjrzeć się konkursowi bądź nie uwzględnić wniosku. Wtedy pozostaje droga sądowa.

Zdaniem dr Andrzeja Radkowskiego, dyrektora medycznego centrum w Otwocku, około 20 procent akceleratorów pracujących w Polsce wymaga remontu. Otwock więc mógłby stać się zabezpieczeniem dla na przykład Centrum Onkologii w Warszawie, jeśli te wyłączyłoby część swojego sprzętu. W 2016 roku udzielono 85 tys. świadczeń z zakresu radioterapii przy 160 tys. zachorowań. Tendencja ta wzrasta również dlatego, że pojawiają się nowe wskazania do stosowania radioterapii. Jednocześnie Otwock zabezpiecza południowo-wschodnią stronę województwa mazowieckiego, co ważne, bo choremu trudno jest dojechać 2 godziny w jedną stronę i 2 godziny z powrotem do ośrodków położonych w samej Warszawie. W mieście są inne szpitale zarówno publiczne jak i prywatne, których pacjenci mogliby korzystać z ośrodka.

Affidea prowadzi oprócz Otwocka jeszcze 3 ośrodki radioterapii, wszystkie z kontraktami NFZ: w Wałbrzychu, Poznaniu oraz Kaliszu. W tej ostatniej placówce oferuje świadczenia bardziej kompleksowe, co zostało uznane przez resort zdrowia i ośrodek zakwalifikował się do sieci szpitali.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.