Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Niwolumab z ipilimumabem – co wiemy po 10 latach?

Udostępnij:

Czerniak to jeden z najtrudniejszych do wyleczenia nowotworów. Jest to także choroba, w której pacjenci są jednymi z największych beneficjentów „ery leków biologicznych”, o czym przekonuje najnowsze doniesienie z „The New England Journal of Medicine”.

W badaniu III fazy CheckMate 067 pacjenci z wcześniej nieleczonym, nieoperacyjnym czerniakiem w stopniu III lub IV zostali losowo przydzieleni w stosunku 1 : 1 : 1 do grupy otrzymującej niwolumab w dawce 1 mg/kg mc. z ipilimumabem w dawce 3 mg/kg raz na 3 tygodnie (cztery dawki), a następnie niwolumab w dawce 3 mg/kg raz na 2 tygodnie, niwolumab 3 mg/kg raz na 2 tygodnie lub ipilimumab 3 mg/kg raz na 3 tygodnie (cztery dawki). W kolejno ukazujących się raportach dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa potwierdzano korzyści płynące z takiego schematu leczenia.

W ostatnim raporcie, po 6,5 roku leczenia, mediana przeżycia całkowitego wyniosła 72,1, 36,9 i 19,9 miesiąca w kolejno podanych grupach, co odsetkowo daje odpowiednio 57, 43 i 25 proc. po 6,5 roku u pacjentów z guzami z mutacją BRAF oraz 46, 42 i 22 proc. u pacjentów z guzami typu dzikiego. U pacjentów, którzy przerwali leczenie, mediana okresu bez leczenia wyniosła odpowiednio 27,6, 2,3 i 1,9 miesiąca.

Jak kształtują się wyniki leczenia po 10 latach?

Mediana całkowitego przeżycia wyniosła 71,9 miesiąca w przypadku niwolumabu w skojarzeniu z ipilimumabem, 36,9 miesiąca w przypadku niwolumabu i 19,9 miesiąca w przypadku ipilimumabu. Mediana przeżycia specyficznego dla czerniaka wyniosła ponad 120 miesięcy w przypadku niwolumabu w skojarzeniu z ipilimumabem, 49,4 miesiąca w przypadku niwolumabu i 21,9 miesiąca w przypadku ipilimumabu. Wśród pacjentów, którzy przeżyli i byli wolni od progresji po 3 latach, 10-letnie przeżycie specyficzne dla czerniaka wyniosło 96 proc. w przypadku niwolumabu w skojarzeniu z ipilimumabem, 97 proc. w przypadku niwolumabu i 88 proc. w przypadku ipilimumabu.

Ostateczne wyniki badania wykazały stałą, ciągłą korzyść w zakresie przeżycia u pacjentów z zaawansowanym czerniakiem w przypadku stosowania niwolumabu w skojarzeniu z ipilimumabem oraz niwolumabem w monoterapii.

Onkologia subskrybuj newsletter

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.